به گزارش رسانه‌های ژاپن، ترامپ روز شنبه در دیدار با «رجب طیب اردوغان» همتای ترکیه‌ای خود در حاشیه اجلاس سران گروه جی ۲۰ در اوزاکا ژاپن ضمن ابراز همدردی با اردوغان از «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا به دلیل قرار دادن شرایط برای خرید موشک‌های پاتریوت توسط ترکیه، انتقاد کرد.

ترامپ گفت: آمریکا در موضع سخت و پیچیده ای به خاطر این موضوع قرار گرفته است ولی ما به راه حل های مختلف نگاه می‌کنیم این یک مشکل است، در مورد آن هیچ سوالی وجود ندارد باید در برابر ترکیه منصفانه عمل کنیم»

او گفت: اردوغان خواستار خرید سامانه پدافند هوایی پاتریوت از دولت اوباما شد اما وی از فروش موشک های پاتریوت خودداری کرد دولت اوباما با ترکیه منصفانه عمل نکرد.

اظهارات ترامپ در حالی است که رئیس جمهوری ترکیه نیز گفت درباره توافق تحویل گرفتن سامانه‌های دفاع موشکی اس -۴۰۰ روسی عقب نشینی نخواهد کرد و انتظار می‌رود این سامانه را نیمه نخست ژوئیه سال جاری میلادی دریافت کنیم.

روابط ترکیه و واشنگتن بر سر این مساله ماه ها است تنش زا شده است و آمریکا تا کنون چند بار ترکیه را به همین دلیل تحریم کرده است.

اجلاس دو روزه سران گروه ۲۰ از روز گذشته در اوزاکا آغاز شده و امروز پایان می‌یابد.

گروه ۲۰ که ۸۵ درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارد؛ شامل، آمریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، انگلیس، آلمان، ایتالیا، چین، ژاپن، روسیه، عربستان سعودی، اندونزی، استرالیا، ترکیه، برزیل، آرژانتین، کانادا، هند، کره جنوبی، آفریقای جنوبی و مکزیک است.

این گروه از سال ۲۰۰۸ با تشکیل یک جلسه اضطراری برای بحث در باره واکنش به بحران مالی جهانی آغاز بکار کرد و از آن پس سالانه نشست این گروه با حضور سران کشورهای عضو برگزار می‌شود.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند