به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین در مصاحبه‌هایی با رسانه‌های رژیم صهیونیستی از جمله شبکه تلویزیونی کان، سایت تایمز آو اسرائیل و شبکه ۱۳ تلویزیون این رژیم مدعی شد، کارگاه منامه که بر ابعاد اقتصادی طرح صلح فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها متمرکز است، می‌تواند همانند سفر انور سادات رئیس جمهور وقت مصر در سال ۱۹۷۷ به قدس عمل کرده و به ایجاد مسیری برای عادی سازی روابط کمک کند.

این مسئول وزارت خارجه بحرین با اشاره به طرح صلح عربی گفت: ما به دنبال روابط بهتری با اسرائیل و برقراری صلح هستیم.

او در ادامه از مسئولان اسرائیلی خواست با رهبران کشورهای عربی درباره مسائل مورد نظر خود در طرح صلح عربی گفت‌وگو کنند.

وزیر خارجه بحرین مدعی شد، تشکیلات خودگردان فلسطین با تحریم کنفرانس منامه مرتکب اشتباه شده و تلاش برای حذف آمریکا از روند میانجی‌گری صلح اشتباه است.

این مسئول وزارت خارجه بحرین به تلویزیون اسرائیل گفت: به نتانیاهو و فلسطینی‌ها توصیه می‌کنم فرصت برای دستیابی به توافق صلح را از دست ندهد، اسرائیل زمانی که طرح صلح عربی را نپذیرفت، این فرصت را از بین برد، فلسطینی‌ها نیز در مذاکرات کمپ دیوید سال ۲۰۰۰ فرصت دیگری را از بین بردند.

وی در حمایت از آمریکا مدعی شد، آمریکا صادقانه برای نظارت بر روند صلح تلاش کرده و همواره سعی دارد اختلاف‌ها را برطرف کرده و طرفی مثبت و سازنده و میانجی عادل باشد!

آل خلیفه درباره بخش سیاسی طرح معامله قرن به تلویزیون رژیم صهیونیستی گفت: اطلاعی از این مسئله ندارم مطمئن هستم آمریکایی‌ها می‌توانند به توافقی دست یابند اما آمریکا به تنهایی برای انجام این کار کافی نیست و ما به همه کشورهای منطقه نیاز خواهیم داشت.

او در گفتگویی با شبکه خبری روسیا الیوم نیز مدعی شد: کنفرانس منامه یک معامله نبوده بلکه طرحی اقتصادی است که اگر موفق شود می‌تواند همه چیز را در منطقه تغییر دهد. کنفرانس بحرین طرحی آمریکایی برای برقراری صلح در منطقه است و بحرین با راه حل تشکیل دو کشور و طرح صلح عربی موافق است اما طرح صلح عربی مورد استقبال طرف اسرائیلی قرار نگرفت.

آل خلیفه درباره بحران منطقه خلیج فارس با قطر از طرح پیشنهادی کویت استقبال کرد و گفت: این طرح همچنان معتبر است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند