ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در یک سخنرانی در کنفرانسی خبری در آستانه آغاز نشست وزرای دفاع کشور های عضو ناتو در بروکسل بر لزوم حمایت نظامی و سیاسی از افغانستان به منظور دستیابی به صلح پایدار در این کشور جنگ‌زده تأکید کرد.

استولتنبرگ براساس بیانیه‌ای رسمی که دفترش منتشر کرده، در این صحبت‌هایش با اشاره به مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان گفت: ما اکنون بیشتر از هر زمان دیگری به دستیابی به توافق صلح برای افغانستان نزدیک‌تر هستیم و همچنین همه کشورهای همپیمان در ناتو قاطعانه از این تلاش‌های صلح حمایت می‌کنند.

این اظهارات دبیرکل ناتو در حالی مطرح شدند که نمایندگان آمریکا و طالبان قرار است تا چند روز دیگر دور جدید مذاکراتشان را در شهر دوحه پایتخت قطر برگزار کنند.

استولتنبرگ این مذاکرات را یک "فرآیند صلح واقعی" دانست و بر حمایت‌اش از دستیابی به راه‌حلی سیاسی برای بحران افغانستان تاکید کرد.

وی افزود: این مذاکرات تنها راه برای رسیدن به صلح هستند.

او در ادامه گفت: برای ناتو بهترین راه برای حمایت از این تلاش‌های صلح ارائه پشتیبانی در زمینه آموزش، مشورت و کمک‌دهی برای ارتش و نیروهای امنیتی افغانستان است چون طالبان باید به این درک برسد که هرگز در میدان جنگ پیروز نخواهد شد.

استولتنبرگ این اظهارات را در پی کشته شدن دو نظامی آمریکایی در حمله‌ای در استان میدان وردک در مرکز افغانستان مطرح کرد.

او گفت: به همه کسانی از کشورهای شریک در ماموریت ائتلاف ناتو در افغانستان که اعضای خانواده یا عزیزانشان را در افغانستان از دست داده‌اند تسلیت می‌گویم.

یک روز قبل از کشته شدن این دو سرباز، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا سفر مختصری به افغانستان داشت.

به گفته استولتنبرگ، زلمای خلیل‌زاد فرستاده آمریکا به مذاکرات صلح با طالبان رایزنی نزدیکی با همه کشورهای همپیمان در ناتو دارد.

او خاطر نشان کرد: البته یکی از جوانب مهم هر توافق صلح بالقوه‌ای این است که ما چطور بتوانیم یک مکانیزم برای تضمین رعایت و اجرا و نظارت برای این صلح داشته باشیم. بنابراین راه رسیدن به صلح آسان نیست اما ما به راه حلی سیاسی و راه حلی از طریق مذاکره احتیاج داریم.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند