«محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین چهارشنبه شب در تماس تلفنی با «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان از حمایت‌های این کشور از فلسطین تشکر کرد.

به گزارش المنار، رئیس تشکیلات خودگردان در این تماس تلفنی به نبیه بری گفت که «از لبنان به دلیل حمایت‌هایش از مساله فلسطین و رد معامله قرن تقدیر و تشکر می‌کنم».

این تماس تلفنی محمود عباس چند روز پس از دیدار «صالح العاروری» معاون رئیس دفتر سیاسی حماس با نبیه بری رئیس پارلمان لبنان صورت گرفت.

«صالح العاروری» معاون رئیس دفتر سیاسی حماس در دیدار هفته گذشته خود با «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان گفته بود که «موضع واحد فلسطینی» برای رد طرح موسوم به «معامله قرن» وجود دارد، طرحی که برای نابودی مسأله فلسطین تلاش می‌کند.

طرح موسوم به معامله قرن که آمریکا برای پایان دادن به منازعه بین فلسطینیان و صهیونیست‌ها مطرح کرده، به دنبال حذف همیشگی بازگشت آوارگان فلسطینی (مطابق آمار شش میلیون) به سرزمین خود و اسکان آن‌ها در «وطن جایگزین» یعنی کشورهای دیگر است.

به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در دولت آمریکا و انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به شهر قدس در این راستا انجام شده است و قرار نیست کشوری به نام فلسطین به پایتختی قدس به رسمیت شناخته شود.

«جرد کوشنر» داماد و فرستاده رئیس‌جمهور آمریکا شنبه هفته جاری مدعی شد که در طرح صلح پیشنهادی آمریکا طرحی ۵ میلیارد دلاری وجود دارد که بر اساس آن کرانه باختری به نوار غزه متصل می‌شود.

«نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان در اولین واکنش رسمی این کشور به اظهارت کوشنر گفت: برخی سکوت رسمی لبنان را به معنای این پیشنهاد مسموم قلمداد نکنند، تأکید می‌کنیم تنها سرمایه‌گذاری که در لبنان جایی ندارد، سرمایه‌گذاری به حساب مسأله فلسطین و حقوق ملت فلسطین است. اگر برخی گمان می‌کنند اشاره به میلیاردها دلار می‌تواند لبنانِ تحت فشار اقتصادی را فریب دهد، در اشتباه هستند.

وی خطاب به کوشنر گفت لبنانی‌ها به شاهدان دروغین یا شرکای فروش فلسطین با بهای ناچیز متوسل نمی‌شوند و مسجدالاقصی و کلیسای «المهد» (واقع در قدس) قبل از اینکه مسأله‌ای جغرافیایی باشد، مسأله‌ای آسمانی است.

«احمد عبدالهادی» نماینده حماس در لبنان نیز موضع نبیه بری در رد معامله قرن و نشست منامه را ستود و از سران دیگر کشورهای عربی درخواست کرد از شرکت در نشست منامه (۴ و۵ تیرماه) منصرف شوند و مواضعی مشابه داشته باشند. 

«سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان نیز روز چهارشنبه از اینکه برخی در موضع دولت لبنان در قبال طرح «معامله قرن» شک دارند، ابراز تعجب کرد و گفت: «دولت لبنان علیه معامله قرن است و قانونی اساسی ما اجازه اسکان (دائمی آوارگان فلسطینی) را نمی‌دهد» .

الحریری ادامه داد: موضع من (در این مسأله) مانند موضع نبیه بری رئیس پارلمان است، لبنان با فلسطینی‌هاست و فلسطین در وجدان تمام لبنانی‌ها و عرب‌ها حاضر است و هیچ کسی در موضع دولت شک ندارد.

پارلمان عراق نیز مخالفت خود با «معامله قرن» را اعلام کرد و کمیسیون روابط خارجی پارلمان این کشور گفت که موضع این کشور در قبال مسئله فلسطین ثابت و غیر قابل تغییر است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند