محسن مهرعلیزاده، چهره سیاسی اصلاح طلب که امروز مهمان کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین، بود در بخشی از گفتگوی خود به تحریم‌های جدید آمریکا علیه رهبر انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: به نظر من کار ترامپ کار خنده‌داری بود، ترامپ آدم بی‌عقلی نیست، تاجر باهوشی است، اما چون هیچ‌وقت در پروسه کارهای سیاسی نبوده و به طور اتفاقی با همان روحیه تاجر مسلکی وارد سیاست شده است، حرف‌هایش قابل اعتنا نیست. یک روز مشاورش حرفی را به ترامپ می‌زند او هم همان را تکرار می‌کند، اما چندی بعد که او ارا اخراج می‌کند حرف مقابل آن را می‌زند.

این چهره اصلاح‌طلب افزود: ترامپ بستر فکری و تحلیل لازم را در سیاست ندارد و همه شنیده‌ها را با افکار تاجرانه‌اش می‌سنجد. به همین دلیل بیشتر حرف‌هایی که می‌زند خنده‌دار است.

مهرعلیزاده با بیان اینکه تحریم آمریکا علیه ایران چیز جدیدی نیست، گفت: تحریم‌های آمریکا در دهه‌های گذشته ابزاری بود که دولت آمریکا نه در مورد ایران، که در مورد دولت‌های مختلف که با سیاست‌های آنها همراه نبودند به کار می‌برد. تحریم ایران نیز نزدیک به چهل سال سابقه داشته و در دوره‌هایی کم و زیاد شده است.حسن روحانی با مذاکرات هسته‌ای توانست بخش مهمی از آن را بشکند، اما با روی کار آمدن ترامپ این تحریم‌ها دوباره احیا شد.

وی با اشاره به تاثیر تحریم‌ها روی اقتصاد کشور و زندگی گفت: دولت ترامپ کلمه تحریم را خراب کرده تا جایی که این تحریم‌ها را درباره رهبر انقلاب اعمال می‌کند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه رهبر انقلاب گفت: تحریم اعمال می‌شود تا یک کاری را مختل کند، مثلا کشتیرانی انجام نشود یا اینکه از مبادلات و تبدیل پول جلوگیری شود یا نفت فروش نرود و کالایی خریداری نشود، تحریم درباره موضوعات صورت می‌گیرد و تحریم افراد هم زمانی که کاربرد دارد که درباره تاجرانی باشد که معاملات پنهانی انجام می‌دهند، اما تحریم رهبر یک کشور جز یک شوی سیاسی چه کاربردی دارد.

مهرعلیزاده درباره علت این تحریم‌ها هم نظر جالبی داشت، او در این باره گفت: شاید ترامپ از نظر خودش می‌خواسته با تحریم رهبر انقلاب به بیانات ایشان در دیدار با شینزو اۤبه پاسخ دهد که گفته بودند ترامپ را شایسته پیام دادن نمی‌دانم.

معاون رئیس دولت اصلاحات گفت: واقعا ترامپ شایستگی رد و بدل کردن پیام را ندارد، چون نه تنها ثبات شخصیتی و فکری ندارد، بلکه در جایگاه خود هم ثبات ندارد و از جانب رئیس مجلس آمریکا دیوانه خطاب می‌شود و چنین آدمی نمی‌تواند طرف حساب ما باشد.

وی افزود: تصمیم مقام معظم رهبری بسیار عاقلانه و تیزبینانه بود اما ترامپ انگار این موضوع را در دل خودش نگه داشته و حالا می‌خواهد با تحریم رهبر انقلاب آن را جبران کند، اما نه فقط ایران که همه کشورها این اقدام را کار خنده‌داری می‌دانند. وقتی شما ابزاری تحریم را در هرجایی استفاده کنید دنیا هم به شما میخندد.

 

مذاکره با ترامپ شدنی نیست

مهرعلیزاده درباره مذاکره ایران و آمریکا آنهم در شرایط فعلی گفت: با شرایطی که آمریکا الان ایجاد کرده است و با توجه به اینکه ترامپ به هیچ چیزی پایبند نیست، مذاکره شدنی نیست.

وی با بیان اینکه ترامپ ایران را اشتباه گرفته است، گفت: افراد قبل از ترامپ تا اندازه‌ای شرایط ایران و مردم ایران را درک کرده بودند، اما ترامپ هنوز مردم ایران نشناخته است و نمی‌داند که مردم این با فشار، عقب‌نشینی نمی‌کنند و راضی به مذاکره نمی‌شوند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره خروج آمریکا از برجام گفت: ترامپ اول از برجام خارج شد و بعد هم پمپئو ۱۲ شرط برای مذاکره با ایران تعیین کرد، اما حالا می‌گویند که ایران فقط نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد، در حالی‌که این مسائل در خود برجام وجود دارد و این نشان می‌دهد ترامپ حتی متن برجام را نخوانده از آن خارج شده است.

وی هم‌چنین با اشاره به شرایط حاضر میان آمریکا و ایران گفت : الان وقت مذاکره نیست، اما اگر ترامپ واقعا اشتباه خود را بپذیرد و خسارت‌هایی که از سال ۹۶ به کشور و مردم زده‌است را جبران کند و به برجام برگردد، آن وقت می‌شود موضوع مذاکره را بررسی کرد و آن زمان هم البته باید مذاکرات با اجازه و نظارت مجلس آمریکا صورت بگیرد.

مهرعلیزاده افزود: مردم شرایط تحریمی و فشار اقتصادی را درک می‌کنند، اما من از دولت تقاضا می‌کنم در زمینه‌های اقتصادی عمیق‌تر فکر کند و از پتانسیل‌های کشور برای رفع مشکلات و رفاه مردم استفاده کند تا کشور کمتر در اثر تحریم‌های آمریکا ضربه بخورد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند