" ان ای آی" هند به نقل از راویش کومار سخنگوی وزارت امور خارجه هند نوشت: مودی در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در ژاپن با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دیدار می‌کند.

وزیر امور خارجه آمریکا سه شنبه شب برای یک دیدار سه روزه وارد دهلی نو شد. برخی منابع می‌گویند که هند در این سفر تلاش می‌کند که رضایت واشنگتن را برای ادامه واردات نفت از ایران بدست اورد.

تارنمای وزارت امور خارجه هند اعلام کرد: این اولین دیدار مقامات بلند پایه دهلی و آمریکا پس از پایان انتخابات سراسری و پیروزی نارندرا مودی نخست وزیر هند است.

قرار است پمپئو در ادامه حضور خود در هند با اس جیشانکار همتای هندی خود و اجیت دووال مشاور امنیت ملی هند دیدار و گفت و گو کند.

وی پیش از سفر خود به هند اعلام کرده بود که در دیدار با مقامات هندی، درخواست‌های آمریکا از جمله کاهش موانع تجاری از سوی هند و لغو قرارداد خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ را مطرح خواهد کرد.

سفر وزیر خارجه آمریکا به هند دو هفته پس از وضع تعرفه‌های گمرکی از سوی هند بر روی واردات ۲۸ کلی آمریکایی انجام می‌شود.

یک سال پس از اقدام آمریکا در وضع تعرفه وارداتی بر روی فولاد و آلومینیوم هند، دهلی نو ماه گذشته در اقدامی متقابل برای واردات ۲۸ کالای آمریکایی از جمله گردو، بادام و حبوبات به ارزش ۲۳۵ میلیون دلار تعرفه گمرکی وضع کرد.

هند تاکنون امیدوار بود که مذاکرات تجاری با آمریکا نتیجه بدهد بنابراین از وضع تعرفه‌های گمرکی برای واردات کالا از آمریکا خودداری کرده بود.

مقامات هندی پیش از این اعلام کرده بودند که اگر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سخنان خود را در خصوص خارج کردن هند از «نظام عمومی ترجیحات» (GSP) عملی کند، دهلی نو نیز در مقابل تعرفه‌های گمرکی متقابل برای ۲۰ کالای آمریکایی وضع خواهد کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دو ماه پیش هند را از نظام عمومی ترجیحات خارج کرد.

بر اساس توافقنامه «نظام عمومی ترجیحات» بسیاری از کشورهای درحال‌توسعه فرصت می‌یابند تا با استفاده از مزیت تعرفه گمرکی صفر و یا ناچیز بر برخی از اقلام صادراتی خود، اقتصادشان را بهبود بخشیده و از فقر خارج شوند.

آمریکا اعلام کرده که موازنه منفی تجاری با هند در سال ۲۰۱۷ به ۲۷.۳ میلیارد دلار رسیده است. این کشور به دنبال دسترسی بیشتر به بازار هند است.

تجارت دو جانبه هند و آمریکا گسترش یافته است. ارزش این تجارت از ۶۴.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶-۱۷ به ۷۴.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷-۱۸ رسیده است. هند از جمله معدود کشورهایی است که هند دارای مازاد تاجری با آن است. در اصل ۲۰۱۷-۱۸ مازاد تجاری هند با آمریکا به ارزش ۲۱ میلیارد دلار برآورد شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند