روزنامه «واشنگتن پست» در سرمقاله امروز خود با عنوان «عربستان سعودی یک روزنامه‌نگار را کشته است، اما به نظر می‌رسد ترامپ این حادثه را جدی نمی‌گیرد» نوشت: او حامی اصلی کاخ پادشاهی عربستان سعودی که برای قتل خاشقجی تیمی را به استانبول اعزام کرد، به شمار می‌رود.

در این سرمقاله همچنین آمده است: دونالد ترامپ در پی قتل خاشقجی تاکید کرد این جنایت نتایج بدی به همراه خواهد داشت. اکنون از وقوع آن حادثه ۸ ماه گذشته و ترامپ این پرونده را کنار گذاشته است.

«واشنگتن پست» در این خصوص می افزاید: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در سفر دیروز به ریاض موضوع قتل خاشقجی را مطرح نکرد. این نشان می دهد که دولت ترامپ دیگر حادثه مذکور را فراموش کرده است. براساس گزارش اگنس کالامارد گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور اعدام‌های فراقضایی، قتل جمال خاشقجی توسط عربستان سعودی از پیش طراحی شده است.

روزنامه آمریکائی در این باره افزود: ۲ مقام سعودی چند دقیقه قبل از ورود خاشقجی به کنسولگری گفته‌اند که جسد او را مُثله خواهیم کرد. هرچند سنگین است، ولی آن را در کیسه‌های پلاستیکی می گذاریم و کار تمام می‌شود. طبق گفته کالامارد، این قتل، اعدام فراقضایی و مسئولیت آن برعهده دولت عربستان سعودی بوده، اما از دیدگاه دونالد ترامپ، درباره این حادثه درباره به اندازه کافی تحقیق شده است.

سرمقاله مذکور تأکید می کند: آیا عواقب بدِ مدنظر ترامپ، این بود؟ قتل عمدی روزنامه‌نگار حامی دموکراسی از دیدگاه او اهمیت ندارد. وی (ترامپ) به پشتیبانی از پادشاهی دیکتاتوری که قاتلان (خاشقجی) را اعزام کرد، علاقه زیادی دارد. دونالد ترامپ در این خصوص بسیار حساس عمل می کند. حال آمریکا از این سیاست او چه سودی می بَرد؟ شرکت در جنگی غیرقانونی در یمن و لکه‌ای غیراخلاقی که پاک شدنی نیست.

لازم به ذکر است جمال خاشقجی در تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسید.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند