در شرایطی که تیم ملی بسکتبال زنان ایران بدون دیدار تدارکاتی و اردوی برون مرزی در کاپ آسیا و جام جهانی حاضر شد و نتوانست آنچنان که باید خودش را نشان دهد؛ یک موضوع بیش از اتفاق‌های دیگر اهالی بسکتبال را ناراحت کرد و آن سفر پرحاشیه رئیس فدراسیون به هلند بود.

با اینکه مسئولان فدراسیون تاکید کردند طباطبایی برای مذاکره و رایزنی به هلند سفر کرده، اما نبود پزشک و فیزیوتراپ در کنار تیم ملی زنان و نداشتن جلسه‌ای با مسئولان کشورهای مختلف، مساله‌ای است که سفر طباطبایی به قلب اروپا را تحت تاثیر خود قرار داد و انتقادهای زیادی به وجود آورد.

بعد از اعزام تیم ملی بسکتبال زنان به چین و مصدومیت یکی از ملی‌پوشان «نیکا بیک لیک لی» مربی تیم ملی در گفت و گویی با فدراسیون اعلام کرد که اگر پزشک یا فیزیوتراپ به همراه تیم بود شاید مصدومیت این بازیکن جدی نمی‌شد. این موضوع می‌توانست تغییراتی در کادر اعزامی تیم ملی به جام جهانی هلند ایجاد کند تا یک پزشک همراه تیم به این رقابت‌های مهم اعزام شود، اما زمانی که تیم راهی هلند شد به جای پزشک نام «گلاره کاکاونپور» رئیس دپارتمان بسکتبال سه نفره بانوان و طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال وجود داشت و این ۲ راهی اروپا شدند.

 

همین مساله از روز نخست انتقادها را به سمت فدراسیون برد و زمانی که چند عکس از رئیس فدراسیون در حال گرفتن عکس و فیلم در فضای مجازی منتشر شد، انتقادها شکل جدی‌تری به خود گرفت. این انتقادها زمانی بیشتر شد که طباطبایی به دنبال توضیح سفرش اعلام کرد که خودش پزشک است و اگر مشکلی پیش بیاید می‌تواند به تیم کمک کند.

طباطبایی حتی اعلام کرد برای رایزنی جهت خرید تجهیزات به هلند سفر کرده در حالی که به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا، شرکت‌ها نمی‌توانند تجهیزاتی به ایران بفروشند. مثل تکنولوژی چشم عقاب والیبال که هنوز در اختیار ایران قرار نگرفته‌است.

در کنار این موضوع انتقادها از سفر کاکاونپور نیز جدی بود که به سفرهای خوب تیم ملی نه نمی‌گوید. این در حالی است که «فریده شجاعی» نائب رئیس بانوان فدراسیون، همچون گذشته تیم را همراهی نمی‌کند.

 

اصل ماجرا زمانی اتفاق افتاد که در جریان دیدار تیم ملی ایران با رومانی «سعیده علی» با پیچیدگی مچ پا مواجه شد و در شرایطی که درد می‌کشید خود مشغول مداوا بود تا زمانی که پزشک مسابقات به او کمک کرد. عکس سعیده علی که در حال درد کشیدن بود در فضای مجازی دست به دست شد و این سوال ایجاد شد که رئیس فدراسیون چطور اعلام کرده به عنوان پزشک می‌تواند به ملی‌پوشان کمک کند در شرایطی که با آی دی کارتش نمی‌توانست وارد زمین مسابقه شود.

این عدم اطلاع و صحبت‌هایی طباطبایی به ماجرای انتخابات کنفدراسیون آسیا اضافه شد و دوباره انتقادها را بیشتر کرد. او قبل از سفر به هلند، راهی اردن و هند شده‌بود. وی در سفر به اردن کرسی ایران در غرب‌آسیا را از دست داد و تاکید داشت که طی مذاکره با «هاکوپ خاجیریان» دبیرکل فیبا آسیا قرار است برای نائب رئیسی کنفدراسیون آسیا اقدام کند. غرب آسیا از دست رفت و طباطبایی در انتخابات فیبا به میزبانی هند به دلیل بی‌اطلاعی از قانون نتوانست حتی نامزد انتخابات شود چرا که هر نامزد باید حداقل سابقه دو سال مدیریت در فدراسیون را داشته باشد. هاکوپ خاجیریان هم کرسی غرب آسیا را گرفت و هم نائب رئیسی فیبا آسیا را به یک لبنانی دیگر داد تا سر بسکتبال ایران بی کلاه بماند.

این هزینه‌ها و شکست‌ها باعث شده که انتقادها به رامین طباطبایی بیشتر شود. در شرایطی که وزارت ورزش و جوانان به دلیل مسائل اقتصادی تاکید دارد فدراسیون‌های ورزشی باید از هزینه‌های بی مورد جلوگیری کنند در بسکتبال برای یک سفر چند روزه به هلند چند نفر به صف شدند و به این کشور اروپایی سفر کردند. این در حالی است که شهریورماه جام‌جهانی مردان نیز برگزار می‌شود و قطعاً برای آن رویداد نیز شاهد سفر مدیرانی در کنار تیم ملی خواهیم بود. قطعاً وزارت ورزش به این موضوع ورود خواهد کرد و این امیدواری وجود دارد که با مشخص شدن هزینه‌های فدراسیون، پول‌های این رشته به جای خرج شدن برای سفر اروپایی صرف نیازهای ملی‌پوشان در مسیر کسب سهمیه المپیک شود؛ یا حداقل دختران ایران بتوانند قبل از مسابقات خود چند دیدار تدارکاتی داشته باشند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند