دومین رقابت تیم‌های ملی والیبال در هفته چهارم لیگ ملت‌های والیبال بعد از پیروزی سه امتیازی فرانسه در مقابل استرالیا به مصاف ایران و پرتغال اختصاص یافت.

این دیدار در حضور مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش، نماینده ولی فقیه در استان اردبیل، استاندار اردبیل، رئیس کل دادگستری استان، نمایندگان مجلس و سایر مسئولان استانی برگزار شد.

با تصمیم ایگور کولاکوویچ، سرمربی تیم ملی والیبال فهرست ۱۴ نفره تیم ایران برای حضور در رقابت‌های هفته چهارم لیگ ملت‌ها شامل سعید معروف، سید محمد موسوی، میلاد عبادی‌پور، فرهاد قائمی، پوریا فیاضی، امیر غفور، محمد جواد معنوی نژاد، علی شفیعی، مسعود غلامی، علی‌اصغر مجرد، جواد کریمی، پوریا یلی، محمدرضا موذن و محمدرضا حضرت‌پور است. همچنین با تصمیم سرمربی تیم ملی محمد جواد معنوی‌نژاد در فهرست ۱۴ نفره جانشین مرتضی شریفی شد. علاوه بر این علی اصغر مجرد و پوریا یلی به ترکیب اصلی اضافه شدند

این صف آرایی قدرتمند در حالی است که پرتغال که جای کره جنوبی را در لیگ ملت‌ها گرفته برای نخستین بار است که حضور در این مسابقات را تجربه می‌کند. این تیم تاکنون به المپیک صعود نکرده و ۲ بار در مسابقات قهرمانی جهان حاضر بوده است. بهترین عنوان این تیم در اروپا به سال ۱۹۴۸ برمی‌گردد که پرتغالی‌ها چهارم شدند. پرتغال تنها ۲ پیروزی مقابل چین و بلغارستان در ۹ مسابقه قبلی در لیگ ملت‌ها را تجربه کرده است. پرتغال تیم ۳۱ رنکینگ جهانی است.

در ست اول بازی ایران و پرتغال، اولین امتیاز به ایران تعلق گرفت.بازی هجومی ایران از ثانیه‌های نخست نه تنها تیم پرتغال بلکه تمامی تحلیل‌گران را متحیر کرد.تا جایی که جدول مسابقات مرتب با افزایش امتیاز سروقامتان مواجه شد.

تقلای پرتغال و حرکات نمایشی نتوانست مانع پیشتازی ایران شود.همکاری معروف و سایر بازیکنان موجب شد تا ایران ست نخست را به اولین استراحت فنی ببرد.کولاکوییچ سرمربی تیم ملی والیبال ایران در اولین استراحت، ارزیابی خود از بازی را ارائه کرد. اینبار برای چندمین بار همکاری مطلوب سعید معروف و پوریا یلی ضربات مهلکی به تیم پرتغال وارد کرد و تماشای هواداران نیز تیم را به امتیاز ۱۰ در مقابل ۹ در دقیقه دهم رساند.

بعد از بازبینی به دلیل اینکه پای بازیکن پرتغال از روی خط یا توی زمین ایران آمده ضربات سهمگین ایران ادامه یافت. در دقیقه ۱۳ یکی از امتیا‌های کسب شده ایران در بازبینی به دلیل خطای تور سعید معروف پس گرفته شد. اما در � رقابت تنگاتنگ دوباره هر دو تیم امتیاز ۱۲ را کسب کردند.

بازی پایاپای در دقایق بعد ادامه یافت تا اینکه پرتغال با کسب ۱۶ امتیاز در مقابل ۱۵ امتیاز تیم ایران، بازی را به استراحت فنی دوم برد.

در ادامه با برابری بازی، وقت استراحت کولاکویچ کار خود را کرد و ایران به برتری امتیاز رسید. وضعیتی که دوام زیادی نداشت و باز امتیاز برابر ۱۹ در ست نخست تجربه شد.

با نزدیک به امتیازات پایانی سرویس� پوریا فیاضی و دفاع بی‌نظیر ایران نتیجه را تغییر داد و در امتیاز ۲۰ از پرتغال پیش افتاد اما بعد از کسب دو امتیاز از سوی پرتغال بار دیگر دو تیم به استراحت رفتند.

ارتباط تناتنگ ایران و پرتغال ادامه یافت تا اینکه پرتغال طالب آخرین امتیاز پیروزی ست نخست شود و در نهایت ست اول با امتیاز ۲۵ پرتغال در مقابل ۲۳ ایران به پایان رسید. کایکو از پرتغال، امتیاز اورترین بازیکن این تیم‌در ست اول شد.

اولین امتیاز ست دوم نیز به پرتغال واگذار شد اما ایران در ثانیه بعد امتیاز نخست را کسب کرد. رویارویی ابرقدرت‌های والیبال ایران با رقبای خود به دفاع شیرین بازیکنان ایران تلاقی خورد اما پرتغال با کسب ۸ امتیاز در مقابل ۴ امتیاز ایران، و با رفتن برونو به خط سرویس پرتغال و زدن سرویس‌های� پرتقال با اختلاف ۴ امتیازی به وقت استراحت فنی اول رسید.

در دقیقه ۵۱ بازی درخواست ویدیو چک برای تیم پرتغال به دلیل عبور بازیکن از خط � میدان انجام شد و با قدرت‌نمایی سعید معروف امتیاز ایران از پرتغال پیشی گرفت و به ۱۴ در مقابل ۱۳ رسید. رفته رفته روند کار تیمی بهتر شد و اشتباهات به حداقل رسید و ایران توانست به امتیاز ۱۷ در مقابل امتیاز ۱۵ پرتغال برسد.

اشتباهات داوری‌ها هم در این بازی زیاد و به کررات درخواست ویدیو چک شد که اکثر آنها درست بود.ست دوم با بازی قدرتمند ایران ادامه یافت تا خواهان امتیا‌های پایانی باشد. با ورود فرهاد قائمی در خط سرویس اختلاف امتیاز به ۳ رسید و ایران ۲۱ بر ۱۸ پیش افتاد.کسب سرنوشت ساز امتیاز نهایی ست دوم با رقابت تناتنگ و هجوم پی در پی دو تیم همراه شد و در نهایت با کسب ۲۵ امتیاز برای پرتغال درخواست ویدیو چک شد که در نهایت دو تیم به وقت استراحت رفتند و سپس دو تیم با امتیاز برابر ۲۵ رسیدند و ایران با کسب دو امتیاز دیگر با ۲۷ امتیاز در مقابل ۲۵ امتیاز پیروز ست دوم شد.

ایران با اشتباهات فردی و عدم هماهنگی نزدیک مواجه بود اما با درخشش علی اصغر مجرد توانست ۲۷ بر ۲۵ پرتغال � را در این ست مغلوب کند. و ایران یک در مقابل پرتغال یک بایستد.

ست سوم با امتیازگیری مکرر پرتغال آغاز شد و بعد از کسب ۴ امتیاز کولاکویچ مجبور به درخواست وقت استراحت شد.اما بعد از کسب ۶ امتیاز بود که ایران به خود آمد و چهار امتیاز پی در پی را از آن خود کرد. در دقیقه ۸۲ بازی بار دیگر درخواست ویدیو چک شد که مورد پذیرش داور قرار نگرفت.در ویدیو چک دوم به درخواست پرتغال، امتیاز رد شد و به ایران تعلق گرفت. که با مراجعه و صحبت مکرر کاپیتان ها به داور همراه شد. الکس، کاپیتان تیم پرتغال هم که � به رغم بازی خوب خود در ۲ ست اول با توجه به حاشیه‌هایی که به وجود آمد و جدال او با داور و دریافت کارت زرد و قرمز شرایط مطلوب خود را از دست داد و هوگو سلوا مربی پرتغال مجبور به تعویض او شدا.ما در نهایت ایران با ۵ امتیاز در مقابل پرتغال با ۷ امتیاز ایستاد.

� درخواست ویدیو چک سهم دقیقه ۹۲ بازی نیز شد و ایران یک امتیاز دیگر کسب کرد.تا در نهایت ایران با ۱۴ امتیاز در مقابل ۱۲ امتیاز پرتغال به استراحت رفت تا کمی از شتاب بازی ایران با ایجاد وقفه کاسته شود. ایران با وجود وقفه های طولانی که در بازی ایجاد شد و حاشیه‌هایی که داشت نه تنها توانست اختلاف ۴ امتیاز را جبران کند بلکه ۱۴ بر ۱۲ نیز پیش افتاد.موضوعی که برای سرمربی تیم پرتغال هوگو سیلویا زنگ خطر را به صدا درآورد.

با بازگست مجدد دو تیم و باز، هجوم سهمگین ایران و کسب ۱۶ امتیاز در مقابل ۱۳ امتیاز پرتغال وقت استراحت درخواست شد. در ادامه با هنرنمایی پوریا فیاضی امتیازها به ۱۹ رسید و دو تیم به استراحت رفتند. و ایران با اختلاف فاحش توانست جبران مافات ست اول را بکند و به امتیاز کلیدی ۲۵ در مقابل ۱۷ دست یابد. ست سوم با امتیاز دو بر یک به نفع ایران خاتمه یافت.

کولاکویچ و معروف نشان دادند که تحلیل مطلوبی از شرایط تیم حریف دارند. پیروزی ایران در ست سوم شور و نشاط ویژه ای به ورزشگاه رضازاده بخشید و هزاران تماشاگر به پا خواستند.در ست چهارم امتیازگیری پایاپای ادامه یافت. اما ایران مهلتی به حریف نداد. و با کسب ۸ امتیاز در مقابل ۷ امتیاز پرتغال هر دو تیم را به اولین استراحت فنی خود برد.

ست چهارم با هماهنگی بیشتر تیم والیبال همراه بود تا جایی که حمله‌های هجومی تیم امان از پرتغالی‌ها گرفت� ایران به ۱۳ امتیاز با اختلاف ۳ امتیازی دست یافت. پرتغال که عرصه را برای خود تنگ دیده بود در تلاش بی‌فرجامی به کسب امتیاز پرداخت اما ایران همچنان پیشتازی خود را با ۱۵ بر ۱۱ حفظ کرد.

اشتباه سرویس بازیکن پرتغالی امتیاز دیگری نصیب ایران کرد و دو تیم برای ایجاد وقفه در بازی به استراحت رفتند.پیشتازی ایران در ست چهارم که اختلاف چهار� پنج امتیازی را نشان می داد، موجب به هم خوردن آرامش روانی تیم پرتغال شد. در امتیاز ۲۰ ام ایران با اختلاف ۵ امتیاز بود که درخواست ویدیو چک شد و امتیاز ایران محفوظ ماند.

در نهایت ایران به امتیاز ۲۵ دست یافت تا با اختلاف ۷ امتیاز به پیروزی اول خود در اردبیل دست یابد.

پیش از این تیم ملی والیبال ایران شش بار تجربه حضور در لیگ ملت‌های جهان را داشته است، این هفتمین حضور ایران در این مسابقات به شمار می‌رود، نخستین حضور ایران به سال ۲۰۱۳ برمی‌گردد که با سکانداری خولیو ولاسکو نابغه مربگری والیبال دنیا همراه بود، ایران به مقام نهم این مسابقات رضایت داد.

ملی پوشان ایرانی با هدایت کولاوویچ در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در این مسابقات حضور یافتند اما توفیقی به دست نیامد و به ترتیب به مقام‌های یازدهم و دهم� دست یافتند.

تیم ملی والیبال ایران در سال ۲۰۱۹ هفتمین حضور خود در لیگ جهانی والیبال را که با نام لیگ ملت‌های والیبال برگزار می‌شود در حالی تجربه می‌کند که هدایت تیم ایران را ایگور کولاکوویچ برای سومین سال متوالی در این رقابت‌ها بر عهده دارد.

 

این مطلب برایم مفید است