«کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی که میزبانی از «شیء جین‌پینگ» رئیس‌جمهور چین را بر عهده داشت، حسن نیت خود در بازسازی روابط کم‌رنگ بین دو کشور را ابراز داشت.

به نوشته روزنامه «سوت چاینا مورنینگ پست»، خبرگزاری رسمی کره‌شمالی، جزئیاتی از دیدار روز پنج‌شنبه میان کیم و شیء را منتشر کرد. در این دیدار رهبر کره‌شمالی نظرات خود درباره وضعیت جدی و پیچیده منطقه‌ای و بین‌المللی را با رئیس‌جمهور چین در میان گذاشت.

این خبرگزاری اعلام کرد روابط مستحکم‌تر میان دو کشور موجب تقویت ثبات در شبه‌جزیره کره و امنیت بخش گسترده‌تری از منطقه خواهد شد.

همچنین به نوشته این خبرگزاری، دو طرف بیان داشتند: «تحکیم روابط دوجانبه در راستای درک منافع مشترک دو کشور، تضمین صلح، ثبات و توسعه در منطقه خواهد بود».

آقای شیء در این دیدار گفت اگر تحریم‌های بین‌المللی علیه «پیونگ‌یانگ» لغو نشوند، چین از رویه راهبردی جدید کره‌شمالی که کیم پیش‌تر در سال جاری میلادی عنوان کرده بود حمایت می‌کند.

دو طرف بر ارتباط راهبردی نزدیک و تعمیق همکاری در زمینه‌های مختلف توافق کردند.

رئیس‌جمهور چین از کمک این کشور به کره‌شمالی در راستای رفع نیازهای امنیتی و توسعه‌محور و ایفای نقشی سازنده در خلع‌سلاح اتمی در شبه‌جزیره کره خبر داد.

به مناسبت حضور یک مقام بلند رتبه چینی در کره‌شمالی پس از ۱۴ سال، جشنی در استادیوم ورزشی پیونگ‌یانگ با حضور هردو رهبر برگزار شد. همچنین ۲۵۰ هزار شهروند کره‌شمالی با حضور در خیابان‌ها، از ورود آقای شیء استقبال کردند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند