فروش و صادرات اسلحه توسط بریتانیا به عربستان سعودی که در جریان جنگ یمن استفاده استفاده شده، توسط دادگاه استیناف غیرقانونی اعلام شده است. چرا که این سلاح ها عاملی برای کشتار و تلفات غیرنظامیان قلمداد شده است.

حکم سه قاضی ارشد، چالش جدیدی را برای کمپین تجارت اسلحه به وجود آورده است، که در این راستا دولت بریتانیا متهم به صدور مجوز فروش سلاح در زمانی کرده‌ شده است که یک خطر آشکار در میان بوده که استفاده از آن‌ سلاح ها می‌تواند قانون بشردوستانه بین‌المللی را نقض کند.

دولت بریتانیا از زمان آغاز جنگ داخلی در یمن که از مارس  ۲۰۱۵ آغاز شد تاکنون ۴.۷ میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی صادر کرده است، که نشان دهنده بیشترین رقم فروش ثبت شده تا قبل از سال ۲۰۱۸ است.

فروش این سلاح ها  به وسیله وزرای خارجه، دفاع و تجارت بین‌الملل و همچنین وزرای خارجه سابق و کنونی بریتانیا یعنی نامزد رهبری حزب محافظه‌کار، بوریس جانسون و جرمی هانت اتفاق افتاده است که آنها همواره از مدافعان روابط تسلیحاتی بریتانیا با ریاض بوده اند.

آخرین آمارها تخمین می زند که در جنگ پیچیده و داخلی یمن از سال ۲۰۱۶ تعداد کشته ها به ۱۰۰هزار تن می رسد، اگر چه هم اکنون آتش بسی هم برقرار است- تقریبا ۱۱۷۰۰ غیرنظامی کشته شده اند که در جریان حملات مستقیما هدف حمله قرار گرفته اند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند