سی‌ان‌ان گزارش داد، استفان دوجاریک گفت: سازمان ملل متحد نمی‌تواند پرونده جنایی قتل جمال خاشقجی را بدون تفویض اختیار از سوی کشورهای عضو یا قطعنامه شورای امنیت پیگیری کند.

وی تأکید کرد که تنها با قطعنامه شورای امنیت این اقدام انجام خواهد شد.

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد افزود: گزارش روز گذشته کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد حاوی چندین توصیه به کشورهای مختلف و اتخاذ تدابیر گوناگون بود. آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد خواهان حفظ همه حقوق خبرنگاران و روزنامه‌نگاران است و بارها دراین‌باره توصیه کرده است.

وی تصریح کرد: گوترش اعتقاد دارد که قتل خاشقجی جنایتی تکان‌دهنده است که مردم سراسر جهان را شوکه کرد. از زمان انتشار نخستین گزارش‌ها دبیر کل آن را به شدت محکوم کرد و خواستار انجام تحقیقات فوری و شفاف شد. با این وجود، گوترش نمی‌خواهد نفوذ و سیطره خود را بر تحقیقات جنایی بدون تفویض اختیار از سوی هیئت‌های دولت‌ها یا قطعنامه شورای امنیت بگستراند.

به گزارش آنا، آگنس کالامارد، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز گذشته در گزارشی ۱۰۱ صفحه‌ای اعلام کرد که عربستان مسئول قتل عمد خاشقجی است. این گزارش می‌افزاید که مجازات قتل خاشقجی باید شامل محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان و همه دارایی‌هایش در خارج از کشور شود.

کالامارد افزود: عربستان باید از ترکیه به دلیل سوءاستفاده از امتیازات دیپلماتیک و نقض ممنوعیت استفاده از خشونت در خارج از خاک خود عذرخواهی کند. ریاض همچنین باید از آمریکا عذرخواهی کند، زیرا خاشقجی در آنجا زندگی می‌کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند