هیل گزارش داد، برنی سندرز، سناتور دموکرات ایالت ورمونت و نامزد روز گذشته (سه شنبه) در مصاحبه با شبکه «ام اس ان بی سی» بار دیگر به انتقاد از سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پرداخت.

وی در این مصاحبه به شدت سیاست دونالد ترامپ را در قبال ایران محکوم کرد و گفت هرگز ادعای دولت ترامپ را مبنی بر اینکه گفته است ایران پشت پرده حمله به دو نفتکش در دریای عمان قرار دارد، نمی‌پذیرد.

سندرز در پاسخ به پرسش خبرنگار «ام اس ان بی سی» که از او پرسید آیا در خصوص حمله به دو نفتکش در دریای عمان، بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا را قبول دارید یا خیر، گفت: نه. قبول ندارم. باید یک تحقیقات هدفمند انجام شود. همانطور که می‌دانید ژاپنی‌ها هم –که خودشان مالک یکی از نفتکش‌ها بودند—با اظهارات دونالد ترامپ مخالف هستند. اما من در اینجا می‌خواهم چیزی بگویم. اگر به تاریخچه این کشور (آمریکا) نگاه کنید، متوجه می‌شوید که دو مورد از بدترین بلایای ناشی از سیاست خارجی بر اساس دروغ‌هایی بود که کاخ سفید گفته بود. حادثه خلیج تونکین را که به خاطر دارید که در نتیجه باعث شد ما حضور نظامی را در ویتنام افزایش دهیم. آن نسل من بود. ۵۹۰۰۰ جوان شجاع در نتیجه آن جنگ به خانه بازنگشتند. ده‌ها هزار نفر دیگر کشته شدند، خودکشی کردند و پس از بازگشت به وطن معتاد شدند. آن ادعای کاخ سفید بر اساس دروغ بود.

وی تأکید کرد: حالا به جنگ عراق نگاه کنید که من با آن مخالفت کردم. من دولت بوش را قبول نداشتم. دوباره بر اساس یک دروغ دیگر که صدام حسین و عراق سلاح‌های کشتار جمعی داشتند این اتفاق افتاد. بگذارید این را بگویم که من هر کاری که بتوانم انجام می‌دهم تا نگذارم آمریکا وارد رویارویی نظامی با ایران شود.

در پی حمله چند روز پیش به دو نفتکش در دریای عمان، دولت ترامپ بار دیگر با بیان ادعاهای دروغین و بدون هیچ مدرک و سندی، ایران را به دست داشتن در این حادثه متهم کرد. این در حالی است که این نفتکش‌ها محموله‌های متعلق به ژاپن را حمل می‌کردند.

سندرز در بخش دیگری از این مصاحبه به انتقاد از دروغگویی‌های ترامپ پرداخت و گفت: ببینید، او هرآنچه که بخواهد را توییت می‌کند، اما بگذارید به شما بگویم ما رئیس جمهوری داریم که دروغگوست، نژادپرست است، تبعیض گراست، بیگانه هراس است و کسی است که تعصب مذهبی دارد. استراتژی او برای پیروزی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این است که میان مردم تفرقه بیاندازد.

وی افزود: من می‌دانم که او امشب در سخنرانی اش به مردم نمی‌گوید که تلاش کرد ۳۲ میلیون نفر را از برنامه مراقبت‌های بهداشتی خارج کند. گوش دادن به صحبت‌های ترامپ باعث شد من احساس کنم که او مردی است که در یک جهان دیگر زندگی می‌کند. مردی که خود را از نیازهای مختلف مردم دور کرده است. او در دوره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ به ما گفت که برنامه مالیاتی اش به نفع ثروتمندان نیست. اما دروغ گفت.

سناتور دموکرات ورمونت ضمن خطرناک خواندن رئیس جمهور آمریکا گفت: ما کارهای زیادی برای انجام دادن داریم؛ اما مهم‌ترین وظیفه ما این است که خطرناکترین رئیس جمهور تاریخ مدرن آمریکا را شکست دهیم. وظیفه ما این است که با تلاش‌های ترامپ برای ایجاد تفرقه میان خود جلوگیری کنیم.

شایان ذکر است، ترامپ روز گذشته در یک گردهمایی در ارلندوی فلوریدا رسما از راه اندازی ستاد انتخاباتی خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ خبر داد. وی در این گردهمایی گفت: در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ شکست نخواهیم خورد و شعارمان این خواهد بود که باید عظمت آمریکا را حفظ کنیم.

این در حالی است که همزمان با تجمع انتخاباتی ترامپ، شهر اورلندو شاهد تظاهرات صدها نفری از مخالفان سیاست‌های رئیس جمهور آمریکا بود.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند