الیوم السابع گزارش داد، بسام راضی، سخنگوی ریاست جمهوری مصر اعلام کرد که عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری این کشور با عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه و همکاری بین‌المللی امارات و نیز سلطان الجابر، وزیر مشاور این کشور در قاهره دیدار کرد.

وزیر خارجه امارات در جریان این دیدار بر تمایل کشورش برای "تقویت روابط برادرانه میان دو کشور که منافع مشترکشان را محقق سازد و امنیت و ثبات منطقه را تقویت کند"، تاکید کرد.

سیسی نیز در جریان این دیدار بر "منحصر به فرد بودن روابط دوجانبه امارات و مصر تاکید کرد که طی دهه‌ها با همکاری ثمربخش و هماهنگی مستحکم میان دو کشور  از دوره زاید بن سلطان آل نهیان و تا به الآن از سوی حکام و شیوخ امارات ادامه داشته است و میزان توافق در دیدگاه‌ها میان مصر و امارات در قبال مسائل و بحران‌های مختلف منطقه را نشان می‌دهد".

رئیس جمهوری مصر همچنین بر پشتیبانی کشورش از امارات و حمایت از امنیت و ثبات این کشور در این مرحله حساس که در آن چالش‌های بزرگی وجود دارد و نیز بر حمایت از مواضع ابوظبی در تمامی محافل بین‌المللی و منطقه‌ای و نیز بر حمایت امارات از روند رشد و توسعه و سرمایه‌گذاری و بهبود شرایط اقتصادی در اقصی نقاط مصر تاکید کرد.

در همین راستا، سیسی با اشاره به حمله به دو نفتکش در دریای عمان در روز پنجشنبه تاکید کرد که مصر با توجه ویژه‌ای تحولات منطقه خلیج فارس به ویژه حوادث اخیری که آزادی کشتی‌رانی و دریانوردی را تهدید می‌کند و امنیت گذرگاه‌های آبی و دریایی خلیج فارس را هدف قرار می‌دهد، دنبال می‌کند.

وی در این زمینه بر همبستگی و حمایت قاهره از دولت و ملت امارات و کشورهای عربی در رویارویی با چالش‌های مختلف پیش‌روی آنها و مقابله با تمامی‌ تلاش‌هایی که هدفشان برهم زدن ثبات منطقه خلیج فارس است، تاکید کرد.

در همین راستا، بن زاید ضمن قدردانی از نقش مصر و تلاش‌های آن برای برقراری ثبات در منطقه، خاطرنشان کرد: مرحله کنونی در منطقه تقویت همکاری و همبستگی عربی را می‌طلبد تا امت عربی بتواند از امنیت و ثبات کشورهایش حفاظت و با چالش‌های مشترک کنونی مقابله کند.

بسام راضی تصریح کرد: در جریان این دیدار دو طرف مصری و اماراتی در مورد راه‌های تقویت مناسبات دو جانبه در زمینه‌های مختلف، تحولات منطقه‌ای و پرونده‌های مهم و مشترک به ویژه وضعیت لیبی، حمایت از تلاش‌ها در راستای مبارزه با گروه‌های افراطی و نابودی تروریسم که امنیت و ثبات لیبی و منطقه را تهدید می‌کند، گفتگو کرده و بر اهمیت بازگشت ثبات به لیبی تاکید کردند.

سیسی و وزیر خارجه و وزیر مشاور امارات در جریان این دیدار درخصوص آخرین تحولات سودان به بحث و تبادل‌نظر پرداختند و بر همبستگی کامل خود با این کشور و ملت آن برای پشت سر گذاشتن این مرحله حساس تاکید کردند. آنها همچنین در خصوص وضعیت یمن و سوریه و پایان دادن به درد و رنج‌های انسانی و حمایت از حاکمیت، تمامیت ارضی و حمایت از توانایی ملت‌های این دو کشور گفتگو کردند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند