الیوم السابع گزارش داد، وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد که ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه تماسی تلفنی با سامح شکری، همتای مصری خود برقرار کرد و در جریان این گفت‌وگوی تلفنی دو  طرف به تبادل نظر در خصوص تحولات منطقه پرداختند.

در این بیانیه آمده است که پرونده‌های منطقه‌ای مورد توجه دو طرف و در رأس آن تحولات لیبی و سودان نیز در این تماس تلفنی مورد بررسی قرار گرفت.

پیشتر، فائز السراج،  نخست‌وزیر دولت توافق ملی لیبی یک ابتکار عمل را برای پایان دادن به بحران کشورش مطرح کرد. این ابتکار عمل شامل تشکیل یک انجمن لیبیایی با هماهنگی هیئت اعزامی سازمان ملل با هدف تشکیل هیئت عالی آشتی ملی و تصویب یک برنامه زمانی به منظور برگزاری انتخابات در پایان سال جاری میلادی است. در این انجمن بر سر یک نقشه راه برای مرحله آتی و تصویب قانون اساسی مناسب جهت برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری و پارلمانی پیش از پایان سال ۲۰۱۹ توافق خواهد شد.

لیبی از زمان سقوط نظام معمر قذافی، دیکتاتور این کشور در سال ۲۰۱۱ غرق در بی‌ثباتی بوده و در پی حمله نیروهای حفتر در چهارم آوریل به طرابلس شاهد درگیری‌های شدید است. دولت وفاق ملی و نیروهای ارتش مستقر در شرق یکدیگر را به کمک گرفتن از مزدوران بیگانه و استفاده از حمایت نظامی ارائه شده از سوی گروه‌های خارجی متهم می‌کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند