گائو فنگ سخنگوی وزارت بازرگانی چین امروز پنجشنبه در پکن در جمع خبرنگاران گفت: «ما تمایلی به جنگ نداریم، ولی از جنگ تجاری هم هراسی نداریم در صورتی که آمریکا به میل خود، مدام در پی تشدید اصطکاک تجاری باشد، ما تا آخر در مقابلش ایستاده ایم همکاری باید بر اساس اصول و مذاکره باید بر پایه حد اقل انجام شود».

گزارش ها حاکی است طبق داده ها، صادرات عناصر خاکی کمیاب چین در ماه گذشته در مقایسه با ماه پیش از آن ۱۶ درصد کاهش یافته است سخنگوی وزارت بازرگانی چین همچنین با اشاره به احتمال تقویت مدیریت چین بر صادرات عناصر خاکی کمیاب تصریح کرد: «نوسان صادرات عناصر خاکی کمیاب نتیجۀ تحولات در بازار است در حال حاضر، چین اقدام جدیدی برای مدیریت صادرات عناصر خاکی کمیاب اعمال نکرده است.»

‌از آغاز مذاکرات تجاری چین و آمریکا از فوریۀ سال ۲۰۱۸ (بهمن ۹۶) به این سو، دو کشور در ۱۱ نشست دو جانبه دربارۀ اکثر مسایل مورد اختلاف به توافق رسیدند اما مذاکرات بارها به خاطر عهدشکنی آمریکا دچار فراز و نشیب شد.

ماه مارس سال ۲۰۱۸ (اسفند ۹۶) یعنی یک ماه پس از آغاز مذاکرات تجاری دو کشور، دولت آمریکا گزارش بازرسی ۳۰۱ علیه کالاهای چینی را منتشر و اعلام کرد ۲۵ درصد بر تعرفه گمرکی ۵۰ میلیارد کالای چینی می افزاید.

بر اساس این گزارش در ماه مه ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۹۷)، یعنی فقط ۱۰ روز پس از صدور بیانیۀ مشترک دو کشور مبنی بر عدم جنگ تجاری، دولت آمریکا بر خلاف این توافق، ادامۀ اجرای افزایش تعرفه گمرکی بر کالاهای چینی را اعلام کرد.

در ماه مه سال ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۹۸) آمریکا غیرمسئولانه چین را به «عقب نشینی از موضع پیشین» متهم و اعلام کرد تعرفه گمرکی بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را که قبلاً به ۱۰ درصد ارتقاء داده بود، به ۲۵ درصد افزایش می دهد و مراحل افزایش تعرفه گمرکی ۳۰۰ میلیارد کالای چینی باقی مانده را آغاز می کند.

چین نیز در واکنش به این اقدامات تعرفه ای آمریکا تا کنون بر روی ۱۲۰ میلیارد دلار از کالاهای آمریکا تعرفه اعمال کرده است.

 

این مطلب برایم مفید است