سردار علی‌اکبر پورجمشیدیان معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیش‌از ظهر امروز در اجلاسیه شهدای این شهرستان که با حضور مسئولان کشوری و استانی در استادیوم زاگرس این شهر برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی اظهار داشت: شهادت بزرگ‌ترین هنر غیورمردان کردستانی است، بسیجیان، پیشمرگان مسلمان کُرد، همه مسئولان نظامی و انتظامی از نخستین روز‌های انقلاب به صحنه آمدند و خون پاکشان را تقدیم انقلاب و نظام کردند.

وی با قدردانی از تلاش‌های همه دست‌اندرکاران برگزاری کنگره ۵۴۰۰ شهید کردستان بابت این حرکت بزرگ فرهنگی و زنده‌نگه‌داشتن یاد شهدا افزود: امیدواریم راه مقدس، ارزشمند و نورانی شهدا مستدام باشد و راه آنان را ادامه دهیم.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به دوران دفاع مقدس و عملیات‌های بزرگ همچون والفجر ۴ که یکی از موفق‌ترین عملیات‌های رزمندگان اسلام بود، تصریح کرد: کردستان سرزمین خاطره‌هاست و مریوان برای ما خاطرات زیبایی دارد.

وی گفت: چه آن‌هایی که در دفاع مقدس بوده‌اند، چه کسانی که برای «ایجاد امنیت» به این سرزمین آمده‌اند و حتی افرادی که برای بهره‌مندی از مواهب طبیعی و خدادادی با انگیزه در این شهرستان حضور پیدا کرده‌اند این خاطرات زیبا و فراموش‌نشدنی را به‌خاطر دارند.

سردار پورجمشیدیان ادامه داد: واقعاً کردستان یکی از هنری‌ترین، زیباترین و ارزشمندترین استان‌های ما در ارائه فرهنگ این سرزمین مقدس است، لباس، کفش و زبان کُردی «زبان و لباس هنر» است.

وی اضافه کرد: آوا، صدا و موسیقی کردی جزء زیباترین جلوه‌های هنر هستند، اما بزرگ‌ترین هنر مردم قهرمان کردستان و مریوان هنر مردان خداست.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه پاسداران با اشاره به فرموده امام راحل (ره) گفت: «شهادت هنر مردان خداست» و بزرگ‌ترین جلوه هنری و نورانی مردم کردستان «هنر جانبازی، شهادت، ایثارگری، فداکاری و ایستادگی در راه خدا» است.

وی عنوان کرد: خاطرات نیک و ارزشمند زیادی از این جلوه‌های هنری در سرزمین مقدس کردستان به‌خاطر داریم.

سردار پورجمشیدیان به سفر مقام معظم رهبری به استان کردستان در سال ۸۸ اشاره کرد و یادآور شد: روزی که رهبر معظم انقلاب به شهرستان مریوان آمدند، یکی از زیباترین صحنه‌های عشق و دلدادگی بین امت و امام امت را دیدیم.

وی با ابراز اینکه شهرستان مریوان قدمگاه مقام معظم رهبری است، اضافه کرد: در آن روز حتی روی پشت‌بام‌های منازل مسیر حرکت مقام عظمای ولایت مردم ایستاده بودند و به‌استقبال ایشان صف کشیده بودند، که هرگز فراموش نخواهیم کرد.

سردار پورجمشیدیان ادامه داد: این مردم بزرگ یک ویژگی منحصر به فردی دارند که با سایر رزمندگان متفاوت است، چراکه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی این افتخار را دارند که با صدای بلند ندا بدهند که در دو جبهه از انقلاب و کشور دفاع کردند.

وی افزود: مردم کردستان هم در جبهه دفاع از کشور در مقابل رژیم بعثی شهدای زیادی تقدیم انقلاب کرده هم در جبهه ایجاد ثبات و امنیت در این منطقه نقش‌آفرینی کردند.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه پاسداران به دیگر ویژگی مردم کردستان و شمال‌غرب کشور اشاره کرد و گفت: مردم این منطقه بعد از دوران دفاع مقدس در دفاع از امنیت این سرزمین سلاح خود را به زمین نگذاشتند و در مقابل دشمنانی که سلامت، صحت، پایداری، اقتدار و امنیت ما را در منطقه نمی‌خواستند ایستادگی و مقاومت کردند.

وی همچنین گفت: جوانان، بسیجیان، رزمندگان غیور، پیشمرگان قهرمان مسلمان کُرد این خطه سلاح‌به‌دوش در جاده‌ها و پایگاه‌های این سرزمین مقدس جانفشانی و برای مردم و کشور امنیت ایجاد کرده‌اند.

سردار پورجمشیدیان گفت: کردستان؛ این سرزمین نورانی یکی از نماد‌های وحدت عملی بین اقوام، مذاهب و ادیان مختلف است چراکه در این خطه به‌معنای واقعی مردم، مسئولان، علما و همه اقشار به‌صورت عملی وحدت بین اقوام را به‌نمایش گذاشته‌اند و ما شاهد آن بوده‌ایم.

وی ادامه داد: شیعه و سنی در طول این سال‌ها در سایه آرامش و امنیت کنار هم زندگی و برادری کرده و برای پیشرفت و آبادانی این سرزمین تلاش کردند؛ کُردها؛ ترک‌ها، لر، فارس، عرب به‌معنای واقعی «وحدت» را در کردستان به‌نمایش گذاشته‌اند.

سردار پورجمشیدیان یادآور شد: نیرو‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این افتخار را دارند که در طول ۴۰ سال گذشته که گام اول انقلاب را پشت سر گذاشتیم کنار شما نوکری کرده‌ایم، خدمت‌گزار شما بوده و افتخارات بزرگی را شاهد بودیم.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به دلیل اهداف برگزاری کنگره و یادواره‌های شهدا اشاره کرد و گفت: باید افکار عمومی، دانش‌آموزان، دانشجویان، جوانان و نوجوانان کشور بدانند که همواره خود را مدیون شهدا و بدهکار به آن‌ها و خانواده‌های آنان می‌دانیم.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه پاسداران با یادآوری اینکه مطالعه تاریخ یکی از سفارش‌های مؤکد رهبر معظم انقلاب به مردم است، گفت: مطالعه تاریخ «عبرت» و می‌تواند تصمیم‌گیری برای آینده درخشان را برای هرجامعه‌ای ترسیم کند.

وی ادامه داد: مطالعه همه جنبه‌های ۲۰۰ سال اخیر ارزشمند و از اهمیت بالایی برخوردار است که یکی از آنها، جنگ ایران و روس است که در زمان فتحعلی شاه قاجار اتفاق افتاد و ۱۰ سال طول کشید.

سردار پورجمشیدیان با اظهار اینکه طی این ۱۰ سال جنگ ۲۳۰ هزار کیلومتر از خاک مقدس این سرزمین جدا شده است، خاطرنشان کرد: در زمان همین فتحعلی شاه قاجار، جنگ دوم ایران و روس اتفاق افتاده که ۴۳ هزار کیلومتر از خاک کشور در این جنگ جدا شده است.

وی یادآور شد: عهدنامه نگین ترکمان‌چای در همین جنگ دوم اتفاق افتاد و در واقع اولین کاپیتو‌لاسیون حقوقی را در این عهدنامه به کشور ما تحمیل کردند؛ هرکس از هر طبقه‌ای مرتکب جرمی می‌شد نیرو‌ها و دادگاه‌های قضائی ما اجازه برخورد و محاکمه را نداشتند و باید در کشور روسیه به تخلف آنان رسیدگی می‌شد.

سردار پورجمشیدیان به جنگ سوم بین ایران و انگلیس اشاره کرد و افزود: در این جنگ نیز دشمنان بیش از ۶۰۰ هزار از خاک سرزمین کشور را جدا و در عرصه مسائل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نیز جنایت‌های زیادی کردند.

وی با بیان اینکه شاهان قاجار با افتخار یک نصف صفحه برای خود اسم نوشته‌اند، اظهار کرد: ثمره سلطنت و سلسله ننگین شاهان قاچار در تاریخ کشور، سراسر سرافکندگی است.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه پاسداران گفت: در زمان حکومت پهلوی نیز در عرصه مسائل نظامی، امنیتی و مرزی اتفاقاتی افتاده که انسان از بیان آن شرم دارد؛ برخی از استان‌ها را جدا کردند و در عرصه مسائل اجتماعی و فرهنگی چادر از سر مادران و زنان غیرتمند کشیدند و کشف حجاب را اجباری کردند و جنایت‌های زیادی را در این کشور مرتکب شدند.

وی اضافه کرد: در زمان حکومت پهلوی اجازه برگزاری مراسمات مذهبی در مساجد و تکایا را به مردم و روحانیون نمی‌دادند چراکه موظف به ترویج فرهنگ غربی بودند و براساس تاریخ تعداد قمارخانه‌ها و مشروب‌فروشی‌های کشور از کتاب‌فروشی‌ها بیشتر بود.

سردار پورجمشیدیان تأکید کرد: این‌ها تاریخ کشورماست که باید جوانان ایرانی بخوانند تا قدر شهدایی را که برای دفاع از کشور جان، همه هستی و خون پاکشان را فدا کرده و اجازه دست‌درازی به دشمنان اسلام و نظام ندادند بشناسند.

وی بیان کرد: سؤال اینجاست؛ کجای این واقعیت‌ها، حکومت، جشن‌ها و بی‌بندوباری‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی برای ما می‌تواند افتخار داشته باشد؟

سردار پورجمشیدیان گفت: امروزه به‌برکت انقلاب، همت و فداکارای مردم و حضور مردی از روحانیت اسلام و مرجعیت رهبری؛ نظام جمهوری اسلامی به پیروزی رسید و حکومت آن‌ها را له و از کشور بیرون کردند.

وی با ابراز اینکه انقلاب اسلامی باعث عزت اسلام و مردم در سراسر عالم شده است، گفت: امروز بعد از انقلاب اسلامی ما این «افتخار و اقتدار» را پیدا کرده‌ایم که در مقابل دنیای ظلم و استکبار ایستاده‌ایم.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه پاسداران ادامه داد: امروز مردم دنیای اسلام به‌برکت انقلاب اسلامی این افتخار را پیدا کرده و به سطحی از آمادگی رسیده‌اند که در مقابل دنیای استکبار ایستاد‌ه‌اند و این افتخاری است که نصیب ملت ما شده است.

وی یادآور شد: در روز‌های اول درگیری به همین کردستان آمده‌ایم و شاهد ناامنی و محرومیت بوده‌ایم، اما امروزه مردم به‌برکت انقلاب در امنیت کامل به‌سر می‌برند.

سردار پورجمشیدیان با بیان اینکه مردم کردستان شایسته بهترین خدمت‌ها هستند، اضافه کرد: گرچه مشکلاتی هم وجود دارد، اما خدمات و کار‌های بسیار زیادی نیز انجام شده است.

وی با بیان اینکه در دروان جنگ تحمیلی رزمندگان اجازه ندادند یک وجب از خاک کشور دست دشمنان بیفتد، عنوان کرد: امروز همه ما به‌برکت خون پاک شهدا خصوصاً شهدای کردستان و شمال‌غرب، پیشمرگان مسلمان کُرد، نیرو‌های مسلح و ارتشیان قهرمان و پاسداران و بسیجیان از نعمت امنیت بهره‌مندیم.

سردار پورجمشیدیان خاطرنشان کرد: مردم کردستان قدر نعمت امنیت کنونی را خوب می‌دانند چراکه شرایط ناامنی را از نزدیک دیده و چشیده‌اند.

وی با اشاره به ناامنی‌های برخی کشور‌های منطقه همچون سوریه، عراق، لیبی و افغانستان افزود: بسیاری از مسلمانان شیعه و سنی در این کشور‌ها در ناامنی به‌سر می‌برند؛ شخصاً خانواده‌های متعددی را از اهل‌سنت در سوریه دیده‌ام که تمام خانواده آن‌ها را گروه‌های تکفیری و داعش سر بریدند و به کودک شیرخوار نیز رحم نکردند.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه پاسداران امنیت و اقتدار کشور را مرهون خون پاک شهیدان دانست و تأکید کرد: اگر بخواهیم راه شهدا را ادامه دهیم باید امنیت، وصیت‌نامه و خواسته‌های آنان را حفظ و فراموش نکنیم

وی افزود: مقام عظمای ولایت فرموده‌اند باید در کردستان و شمال‌غرب «امنیت پایدار مردمی» به‌وجود بیاید که ما در مجموعه سپاه و نیروی زمینی قهرمان سپاه پاسداران به‌دنبال تحقق این فرمایش حضرت آقا هستیم و امنیت را با حضوری مقتدرانه نظامی در مرز‌ها و داخل کشور ایجاد کرده و در راستای تثبیت و تقویت آن نیز از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنیم.

سردار پورجمشیدیان به دشمنان نظام و انقلاب اسلامی هشدار داد: اگر کوچک‌ترین نگاه سوء نسبت به مرزها، امنیت شهر‌ها و روستا‌ها و مردم غیور و قهرمان کُرد در غرب و شمال‌غرب و بلوچستان داشته باشند با ضربه و مشت آهنین و محکم نیرو‌های مسلح ما مواجه می‌شوند.

وی ایجاد توسعه پایدار را لازمه تحقق امنیت پایدار دانست و تأکید کرد: البته پایداری این امنیت به دولت و نهاد‌های ما برمی‌گردد چراکه باید برای مردم رفاه ایجاد کرده تا آنان نیز با عشق و علاقه در منطقه حضور داشته باشند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند