به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت اتحاد مجدد در دولت کره جنوبی اعلام کرد، کره شمالی به آنها اطلاع داده، کیم یو جونگ، خواهر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی قرار است عصر امروز به روستای موسوم به "پانمونجوم" واقع در مرز دو کره برود و در آنجا با مقامهای کره جنوبی ملاقات کند.

لی هی هو، بانوی اول اسبق کره جنوبی که روز دوشنبه درگذشت، همسر بیوه شده کیم دائه جونگ، رئیس جمهور اسبق کره جنوبی بود. این رئیس جمهور اسبق کره جنوبی اولین رهبر این کشور بود که با رهبر وقت کره شمالی یعنی کیم جونگ ایل در سال ۲۰۰۰ دیدار کرد.

کیم یو جونگ یک سال بعد از آن این بازدید را انجام می‌دهد که برادرش با رئیس جمهور آمریکا در نخستین نشست در سنگاپور دیدار کرد و هر دوی آنها توافق کردند که در راستای خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره اقدام کنند که این موضوع نگرانی‌های مربوط به جنگ را کاهش داد.

از آن زمان به بعد روند مذاکرات آمریکا و کره شمالی عمدتاً متوقف شده و تعاملات بین دو کره نیز کاهش یافته است.

کیم دائه جونگ از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۳ رئیس جمهور کره جنوبی بود و در سال ۲۰۰۹ در گذشت. او مشهور به حمایت از سیاستی تعاملی در قبال کره شمالی به نام "سیاست آفتاب" است.

برخی ناظران روند تنش‌زدایی میان دو کره را که از سال گذشته میلادی آغاز شد به نوعی احیای این سیاست دانسته‌اند. با این حال کره شمالی و کره جنوبی همچنان به لحاظ فنی در جنگ به سر می‌برند زیرا بعد از جنگ سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ آتش‌بس اعلام کردند و معاهده صلحی امضا نکردند.

در سال گذشته یک سری نشستهای سطح بالا میان مقامات کره شمالی و کره جنوبی از جمله سه نشست بین کیم جونگ اون و مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی برگزار شد.

ماه فوریه ۲۰۱۸ نیز خواهر رهبر کره شمالی برای تماشای بازی‌های المپیک زمستانی به کره جنوبی سفر کرده بود و در نشستهای رهبر کره شمالی با رئیس جمهور کره جنوبی نیز او را همراهی کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند