سازمان ملل متحد روز دوشنبه هشدار داد که در صورت وخیم شدن اوضاع در  شمال غربی سوریه و کاسته شدن کمک‌های بشردوستانه، بیش از دو میلیون سوری آواره می‌شوند.

 «پانوس مومتزیس» هماهنگ کننده کمک‌های بشر دوستانه منطقه‌ای سازمان ملل در سوریه دوشنبه در گفت‌‌وگو با «رویترز» در «ژنو»، مقر اروپایی سازمان ملل متحد اظهار داشت: «بیم ما این است که در صورت تداوم این وضعیت و شدت یافتن تنش‌ها، واقعا ممکن است شاهد حضور صدها هزار، یک میلیون یا دو میلیون پناهجو در مرز با ترکیه باشیم.»

بر اساس این گزارش،  این مقام سازمان ملل در حالی این سخنان را بیان کرده که تحرکات تروریست‌ها در شمال غرب سوریه برای آماده کردن سناریوی شیمیایی جدید و متهم کردن ارتش سوریه به استفاده از آن همچنان ادامه دارد.

در جدیدترین اقدام تروریست‌ها، منابع آگاه حاضر در ریف استان ادلب (شمال غرب سوریه) اعلام کردند که عناصر گروه تروریستی «جبهه النصره» سه کپسول گاز کلر را از یکی از مقرهای این گروه در منطقه «جبل الزاویه» (جنوب ادلب) به سمت ریف شمالی استان «حماه» انتقال دادند. (جزئیات بیشتر)

به گزارش رویترز، این مقام سازمان ملل در خاتمه به عدم  تامین منابع مالی مناسب برای انجام اقدام‌های بشردوستانه در سوریه اشاره کرد و گفت، در حالی‌که سازمان ملل تقاضای کمک ۳.۳ میلیارد دلاری را  در این زمینه کرده، اما تاکنون تنها ۵۰۰ میلیون دلار تهیه شده است.

این در حالی است که طبق گفته منابع خبری کُرد، ترکیه، حدود ۱۹۰ هزار نفر از خانواده‌‌های عناصر جبهة النصره (القاعده) را در مناطق اشغالی شمال سوریه اسکان داده است.

خبرگزاری «هاوار» وابسته به کُردها گزارش داد که در راستای اعمال سیاست تغییر بافت جمعیت، ترکیه و عناصر وابسته به این کشور، به عملیات اسکان خانواده‌های مزدورانی که از ادلب می‌آیند، ادامه می‌دهند.»(جزئیات بیشتر)

ترکیه طی دو سال گذشته با همکاری تروریستهای موسوم به «ارتش آزاد» دو عملیات در شمال سوریه انجام داد؛ در عملیات «سپر فرات» توانست منطقه حد فاصل از شهر جرابلس تا اعزاز را با پیشروی در عمق صد کیلومتری به کنترل خود درآورد. 

استان ادلب و بخشی از شمال استان حماه آخرین منطقه تحت تسلط تروریست‌های سوری است و این درگیری‌ها در حالی صورت می‌گیرد که طبق توافق کشورهای ترکیه، روسیه و ایران موسوم به توافق «سوچی»، استان ادلب و شمال حماه ذیل توافق «منطقه کاهش تنش» تعریف می‌شوند.

در همین حال، در هفته‌های گذشته منابع میدانی سوریه از تحویل حجم انبوه سلاح از سوی ترکیه به تروریست‌های جبهة النصره خبر داده‌اند. ترکیه همچنین به نیروهای تحت امر خود در شمال استان ادلب و حلب دستور داده است تا برای کمک به جبهةالنصره وارد مناطق درگیری شوند. ترکیه همچنین دهها خودروی زرهی و سکوی پرتاب موشک‌های «گراد» و موشک‌های ضد تانک و موشک‌های «تاد» در اختیار آن‌ها گذاشته است.

سفیر روسیه در دمشق  نیز روز یکشنبه در مصاحبه‌ای تاکید کرد که هرگونه حضور نظامی خارجی غیرقانونی در سوریه باید پایان یابد. «آلکساندر یفیموف»، سفیر روسیه در دمشق برتلاش روسیه در تحقق راهی جهت رفع دائمی بحران در سوریه و تسریع آن از  آغاز فرآیند سیاسی با حمایت سازمان ملل و بدون مداخله خارجی تاکید کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند