به گزارش پایگاه اینترنتی موسسه روابط بین المللی و راهبردی فرانسه (ایریس)، "تیه ری کوویل" درباره تهدیدهای اخیر آمریکا علیه ایران گفت: تصور می کنم که حضور نظامی اخیر آمریکا در منطقه بیشتر مبتنی بر این راهبرد آمریکایی است که می خواهند بر ایران فشار بیاورند تا به میز مذاکره بازگردد.

وی افزود: بر این اساس آمریکا راهبرد " فشار حداکثری" را همچنان که قبلاً درباره کره شمالی اعمال کرد، پیگیری می کند و در این مسیر می کوشد بیشترین فشارها را بر ایران وارد سازد و این رویه را از طریق تحریم های اقتصادی و از طرفی مانند قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب ایران در فهرست سازمان های تروریستی، و اعزام نیرو و ادوات نظامی به منطقه، انجام می دهد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه خاطر نشان کرد: با این حال، نه "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا و نه مقامات ایرانی، هیچکدام موافق آغاز درگیری نیستند، گرچه برخی اعضای دولت ترامپ مانند "جان بولتون" و "مایک پمپئو" بر این باورند که جنگ می تواند راه حل باشد.

کوویل در پاسخ به این پرسش که آیا راهبرد فشار حداکثری دونالد ترامپ می تواند در مورد ایران کارساز باشد، گفت: هرگز چنین عقیده ای ندارم زیرا بیشتر ناکارآمدی این راهبرد را شاهد هستیم.

وی افزود: این راهبرد از یکسال پیش آغاز شده اما ایران تاکنون از بازگشت به میز مذاکره خودداری کرده است. واقعیت این است که آمریکا راه برون رفت سیاسی در این ماجرا پیش روی خود نمی بیند و به همین دلیل است که هر روز از ابزار فشار قوی تر علیه ایران استفاده می کند و معتقدم تنها راه حل این ماجرا بازگشت آمریکا به توافق هسته ای است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند