جمعیت جیرجیرک ها در مناطق شهری و روستایی جنوب استان خوزستان از جمله آبادان و خرمشهر بیشتر از سایر نقاط این استان بوده و این حشره در کوچه ها، منازل به ویژه بوستان های شهری به وفور مشاهده می شود.

این حشره که بیشتر فعالیت آن در شب می باشد از مسیر پنجره، نور گیر و مجاری فاضلاب وارد منازل شده و ضمن پراکنده شدن در نقاط مختلف ساختمان با صدای گوش خراشی که از خود تولید می کند موجب سلب آسایش شهروندان شده است.

به گفته تعدادی از شهروندان آبادانی، جمعیت جیرجیرک ها به حدی افزایش یافته که امکان کنترل جمعیت آن حتی با سموم حشره کش نیز میسر نیست.

یک شهروند ساکن منطقه شطیط ذوالفقاری آبادان با بیان اینکه جمعیت جیرجیرک های سیاه در این منطقه رو به افزایش است گفت: حتی با مسدود کردن روزنه های ورودی به ساختمان نیز نمی توان مانع ورود این حشره به داخل منازل شد.

سعید صویلاوی اظهار داشت: حدود یک ماه است که جیرحیرک ها به این منطقه هجوم آورده و اهالی را با مشکل موجه کرده اند. برای رهایی از این حشره باید مقدار زیادی سم خریداری کرد که البته با توجه به جمعیت رو به افزایش این حشره حتی با مصرف سم نیز نمی توان به طور کامل با این حشره مبارزه کرده و جمعیت آن را کنترل کرد.

سالم نصاری یک شهروندخرمشهری ساکن روستای سوره نیز گفت: برای کنترل جمعیت این حشره لازم است تا دستگاه های متولی از جمله بهداشت و شهرداری با سمپاشی وارد عمل شوند.

شهردار آبادان در این خصوص در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: از ۲ هفته پیش پاکسازی مناطق آبادان برای مبارزه با جیرجیرک ها آغاز شده و این عملیات تا پاکسازی کامل سطح شهر ادامه دارد.

حسین حمیدپور اظهار داشت: برای سمپاشی جوی‌های روی باز سطح شهر نیاز به سم مخصوص داریم که بهداشت و درمان و جهاد کشاورزی باید در اختیار شهرداری قرار دهند که تاکنون این اتفاق صورت نگرفته است.

وی افزود: شهرداری آبادان برای جمع آوری نخاله و لایروبی جوی‌های سطح شهر با تمام توان وارد عمل شده و ارگان‌های ذیربط در شهرستان باید با شناسایی دقیق کانون‌های تجمع این گونه حشرات و سم پاشی منطقه با رعایت کامل مسائل بهداشتی و زیست محیطی با همکاری و تعامل سایر ادارات وارد عمل شوند.

مدیر جهاد کشاورزی آبادان نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: با توجه به تغییرات اقلیمی استان خوزستان، بارندگی قابل توجه امسال موجب زیر آب رفتن زیستگاه جیرجیرک ها شده ضمن اینکه گرما بهترین محیط را برا ی رشد و تکثیر حشرات فراهم کرده است.

ناجی شهیب زاده اظهار داشت: جیرجیرک ها تا کنون به مزارع کشاورزی آبادان و خرمشهر آسیبی وارد نکرده ولی برای سمپاشی مزارع منطقه در صورت ضرورت آمادگی کامل داریم.

وی افزود: از شهروندان درخواست می شود برای کنترل جمعیت این حشرات از مواد شیمیایی استفاده نکنند.

مدیر جهاد کشاورزی آبادان گفت: در صورت افزایش بی رویه و خارج از کنترل جمعیت این حشره، سم مخصوص برای مقابله با آنها در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند