«سرگئی چمیزوف» مدیر عامل شرکت دولتی روس‌تک در گفتگو با خبرگزاری «ان‌تی‌وی» اعلام کرد که روند تحویل سامانه های دفاعی اس ۴۰۰ به ترکیه در ظرف ۲ ماه آینده آغاز می شود.

مدیر عامل شرکت دولتی روس‌تک همچنین در ادامه افزود که پیش پرداخت های این سامانه ها از سوی ترکیه انجام و همچنین آموزش های لازم در این زمینه نیز تکمیل شده است.

این در حالیست که حامی آکسوی سخنگوی وزارت خارجه ترکیه هفته گذشته با انتشار بیانیه‌ای در پاسخ به اخباری مبنی بر تعویق خرید اس- ۴۰۰ توسط آنکارا تاکید کرده بود: روند خرید سامانه پدافند هوایی اس- ۴۰۰ از سوی ترکیه طبق برنامه پیش می‌رود و هیچ تاخیری در این فرایند مطرح نیست. این اخبار که ترکیه بنابر درخواست آمریکا خرید سامانه مذکور را به تعویق انداخته، پایه و اساس نداشته و کذب است. پیشنهاد ترکیه برای تشکیل گروه کاری با مقامات آمریکایی درباره سامانه اس- ۴۰۰ نیز همچنان معتبر است.

گفتنی است، دیمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه پیشتر اعلام کرده بود: تحویل سامانه پدافند هوایی اس- ۴۰۰ به ترکیه طبق برنامه پیش می‌رود و هیچ گونه تأخیری در آن مطرح نیست. همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود. هیچ گونه تأخیری در تاریخ تحویل آنها مطرح نیست.

این درحالیست که خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه هفته گذشته در سخنانی اعلام کرده بود: این سامانه دفاع موشکی ممکن است در ماه ژوئن (تیر) به دست ما نرسد، اما در ماه‌های آینده این اتفاق روی خواهد داد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند