تاس گزارش داد، ولادیمیر شیزوف، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در این باره توضیح داد: سازوکار ایجاد شده است اما تا کنون سرعتی در روند آن وجود نداشته است. تنها چیزی که اکنون می‌تواند به آن ببالد این است که بالاخره یک سری معامله در قالب آن انجام شده است. اما این معامله‌ها مربوط به محصولات غذایی هستند که در همین حال هم مشمول تحریم‌ها نمی‌شوند.

شیزوف در ادامه گفت: بنابراین دور زدن تحریم‌ها را میسر نمی‌کند. خوب است بپرسیم که اگر قرار بود این سازوکار برای کالاهایی ایجاد شود که مشمول تحریم‌ها نمی‌شوند، پس آیا دیگر احتیاجی به آن هست؟ همکاران اروپایی من مدام می‌گویند که این تازه اول راه است.

این دیپلمات ارشد روسی همچنین به واکنش ایران به این وضعیت اشاره کرده و گفت: ایرانی‌ها قبلاً تفهیم کرده‌اند که ممکن است برخی اقداماتی داشته باشند و این موضوع را در اولین سالروز خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام عمل مشترک [برجام] بیان کردند. اما این اقدامات متقابل تا کنون در چارچوب قانون بوده‌اند.

به گزارش ایسنا، همزمان با گذشت یک سال از زمان خروج آمریکا از برجام و تعلل اروپایی‌ها در انجام تعهداتشان، ایران اعلام کرد که قصد دارد اجرای دو مورد از تعهداتش در این توافق را متوقف کند و اروپا ۶۰ روز فرصت دارد تا برای حفظ توافق اقدامی مؤثر و عملی انجام دهد.

به دنبال خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌های ایران، اینستکس، سازوکار مالی اتحادیه اروپا برای تجارت قانونی مستقل از دلار بار ایران و به رهبری سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه ایجاد شد که تا کنون به طور کامل اجرایی نشده است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند