خبرگزاری کیودو ژاپن با اشاره به انجام این سفر در ماه جاری میلادی افزوده است وزیر خارجه ژاپن احتمالا قبل از نخست وزیر راهی ایران می شود تا ضمن دیدار با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود، برنامه های سفر "شینزو آبه" به تهران را هم بررسی کند.

دولت ژاپن روز گذشته (پنجشنبه) به صورت رسمی اعلام کرد "شینزو آبه" نخست وزیر این کشور ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد ۹۸) به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات جمهوری اسلامی ایران، به تهران خواهد کرد.

گزارش از قول "یوشیهیدا سوگا"  سخنگوی ارشد دولت ژاپن آورده است افزایش تنش ها برای ژاپن بسیار نگران کننده است مهم است در این شرایط، کاری صورت دهیم تا این روند متوقف شود.

رسانه های ژاپن گزارش کرده اند که یکی از برنامه های آبه دیدار با رهبر ایران و رییس جمهوری است و طرفین درباره مسایل مهم منطقه ای و بین المللی گفت و گو خواهند کرد.

این سخنگوی ژاپن گفت: گفت و گو درباره پایبندی طرفین به برجام به عنوان یک توافق مهم بین المللی و اینکه ایران بازیگر سازنده برای ثبات منطقه است، از دیگر موضوعات مورد رایزنی طرفین خواهد بود.

ژاپن از جمله کشورهایی است که بشدت به ثبات خاورمیانه اهمیت می دهد رسانه های این کشور گزارش کرده اند نزدیک به ۸۰ درصد از نفت مورد نیاز ژاپن از این منطقه تامین می شود و این کشور از شرکای خوب تجاری ایران است و با نظرداشت روابط گرم دو کشور این سفربسیار با اهمیت می نماید ضمن آنکه ایران از سال های ۲۰۰۰ میلادی به این طرف بین ۵ تا ۱۰ درصد از نفت مورد نیاز ژاپن را تامین کرده است.

بعد از انقلاب اسلامی، سفر آبه به ایران نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپنی به تهران است پیش از او "تاکئو فوکودا" در سال ۱۹۷۸ به ایران سفر کرده بود در این سفر که همزمان با ۹۰ امین سالگرد تاسیس روابط دیپلماتیک دو کشور روی می دهد آبه با رهبر معظم انقلاب اسلامی و رییس جمهوری اسلامی ایران دیدار می کند.

آبه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک در توکیو با ترامپ در اواخر ماه مه ۲۰۱۹ (اوائل خرداد ۱۳۹۸) اظهار داشت که او می خواهد تلاش هایی را برای تسهیل گفت و گوها میان واشنگتن و تهران بکار گیرد تا از تنش ها کاسته شود که با استقبال ترامپ مواجه شد.

دونالد ترامپ بعد از روی کار امدن، از توافق هسته ای ایران موسوم به برجام خارج شد و رییس جمهوری اسلامی ایران نیز ۱۸ اردیبهشت امسال در واکنش به اقدام آمریکا در خروج از توافق هسته ای و بازگرداندن تحریم ها، از توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین برای مدت ۶۰ روز خبرداد.

ژاپن همواره از توافق هسته ای ایران با ۶ کشور دیگر که در سال ۲۰۱۵ امضا شد حمایت کرده است و یکی از خریداران عمده نفت ایران است هر چند در حال حاضر به دلیل تحریم های آمریکا، واردات نفت از ایران را قطع کرده است.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در مورد سفر آبه به تهران به تلویزیون ژاپن گفته بود که توکیو احتمالا قادر به تفهیم شرایط کنونی به آمریکایی‌ها خواهد بود و امیدواریم سفر آبه به تهران به کاهش تنش‌ها در منطقه منجر شود.

"ان اچ کی" با اشاره به بخشی از سخنان عراقچی که گفته بود «ایران پیش تر تمایلی به ورود کشور سوم به میانجیگری میان ایران و آمریکا نداشت" خاطر نشان کرد که سخنان او درباره سفر آبه به تهران نشانه ای از استقبال تهران از میانجیگری توکیو دارد.

عراقچی در این گفت و گو با استقبال از سفر نخست وزیر ژاپن به تهران اضافه کرد: آبه هفته آینده با مقامات ایرانی از جمله مقام معظم رهبری دیدار خواهد کرد.

آبه که بر مناسبات دو جانبه تاکید دارد از سال ۲۰۱۳ میلادی هر سال در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با رئیس جمهوری ایران دیدار داشته است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند