فرماندهی ناتو در عراق با وجود دستور واشنگتن برای خروج کارمندان غیرضرور از سفارتخانه‌ آمریکا در بغداد به‌دلیل وجود تهدید ادعایی از جانب نیروهای مقاومت عراقی، اعلام کرد این ائتلاف به ماموریت خود در این کشور ادامه می‌دهد.

ژنرال «دنی فورتین» فرمانده کانادایی نیروهای ناتو در عراق که وظیفه سرپرستی ۵۰۰ نیروی این ائتلاف برای «آموزش و مشاوره» به نیروهای عراقی را برعهده دارد می‌گوید نیروهایش «به صورت قابل ملاحظه‌ای» تهدیدات را کاهش داده و قادر به ادامه ماموریت خود هستند.

فورتین که در مقر ناتو در بروکسل صحبت می‌کرد گفت: «شکی در این وجود ندارد که هنوز خطر وجود دارد و همانطور که در رسانه‌ها گزارش شده، تهدید بزرگی وجود داشت که باعث نگرانی برای ایالات متحده و همه ما شده بود.»

فورتین در ادامه مدعی شد اقدامات حفاظتی را در دستور کار قرار داده‌اند و نیروهای آنها قادر به ادامه ماموریت‌های خود در عراق هستند.

ناتو مدعی است برای آموزش نیروهای عراقی به‌منظور جلوگیری از تکرار حوادث ناگوار سال ۲۰۱۴ و حمله تروریست‌های «داعش» به عراق، در این کشور حضور دارد.

«جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید چند هفته پیش اعلام کرد ارتش آمریکا برای «مقابله با تهدید ایران» عیله نیروهای آمریکایی در منطقه، ناو «یو اس اس آبراهام لینکلن» را به خلیج فارس اعزام کرده است. با این حال، اندکی بعد معلوم شد که این ناو طبق برنامه‌ای از پیش تعیین‌شده روانه منطقه شده است.

دولت آمریکا در کنار این اقدامات تحریک‌آمیز بارها گفته‌ است که مایل به گفت‌وگوی مستقیم با ایران است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند