دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه در کنفرانس خبری مشترک خود با امانوئل مکرون همتای فرانسوی‌اش تلاش کرد با دستاویز قرار دادن حرف‌های تکراری همیشگی‌اش این‌طور نشان دهد که پاریس و واشنگتن بر سر ایران اختلاف نظر ندارند هرچند که این اختلاف نظر وجود دارد.

بنابر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ترامپ گفت: منم فکر نمی‌کنم که ما درباره ایران اختلافی داشته باشیم. ما نمی‌خواهیم ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد، فرانسه هم همین‌طور. همه‌اش همین است و سلاح هسته‌ای نیز نخواهند داشت.

ترامپ با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا علیه ایران بسیار قوی بوده‌اند، مدعی شد که این تحریم‌ها تأثیر خود را گذاشته و اکنون درمانده شده‌اند.

وی در ادامه ادعاهایش در اظهاراتی سخیف و بدون انسجام گفت: آنها به عنوان یک ملت بسیار ضعیف شده‌اند. آنها به عنوان یک ملت در حال شکست خوردن هستند اما من نمی‌خواهم شاهد این باشم که ملتی شکست خورده باشند. ما می‌توانم خیلی سریع این وضعیت را برگردانیم. اما تحریم‌ها نشان داد که چقدر قوی بوده‌اند. من درک می‌کنم که آنها می‌خواهند مذاکره کنند و اگر بخواهند گفت‌وگو کنند خوب است.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور آمریکا و دیگر مقامات این کشور مدتی است که به‌طور ضد و نقیض از تمایل خود برای مذاکره با ایران سخن می‌گویند و تلاش می‌کنند خود را کشورش جلوه دهند که علی‌رغم سیاست‌های خصمانه‌اش درخصوص جمهوری اسلامی ایران خواهان گفت‌وگو و تعامل با کشورمان است.

این در حالی است که مقامات کشورمان بارها با تاکید بر اینکه این آمریکا بوده است که میز مذاکره را ترک کرده، هر گونه مذاکره تحت فشار و باوجود این سیاست‌های واشنگتن را رد می‌کنند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان اخیراً در گفت‌وگو با شبکه ای‌بی‌سی نیوز تحریم‌های جدید آمریکا را تروریسم اقتصادی دانست و گفت که اگر هدف ترامپ از این اقداماتش، اعمال فشار بر شهروندان عادی ایران است، دارد به هدفش دست می‌یابد اما به هیچ عنوان نمی‌تواند اهداف سیاسی خود را با فشار آوردن بر روی ایرانی‌ها محقق سازد.

ظریف با رد پیشنهاد دولت ترامپ برای مذاکره تاکید کرد: به احتمال زیاد چنین اتفاقی رخ نخواهد دارد چراکه مذاکره به منزله تداوم سیر فشارهاست. تجارب تجاری رئیس‌جمهور آمریکا همان‌طور که در کتاب "ترامپ: هنر مذاکره‌گری" آمده است، در مقابل ایرانیان جواب نخواهد داد. تنها احترام در مواجهه با ایران جواب خواهد.

 

این مطلب برایم مفید است