شرکت هواوی چین در قالب قراردادی مسئولیت توسعه شبکه ۵G روسیه را پذیرفت. این موضوع در شرایطی مطرح می شود که شرکت هواوی از ماه ها پیش از سوی رئیس جمهور ایالات متحده به عنوان تهدیدی برای امنیت داخلی آمریکا شناخته شده و فعالیت های این شرکت در آمریکا به صفر رسیده است.

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، شی جین پینگ رئیس جمهور چین در سفر خود به روسیه قراردادهایی برای همکاری دو جانبه با روسیه امضا کرده است که یکی از مهمترین قراردادها را می توان تلاش برای توسعه شبکه ۵G در روسیه دانست.

شرکت هواوی نیز به سرعت و پس از جلسه بین شی جین پینگ  ولادیمیر پوتین اعلام کرد که از  هر گونه توافق در منطقه به سبب "اهمیت استراتژیک" استقبال می کند.بر اساس این قرارداد مهم، شرکت هواوی چین با شرکت شرکت مخابراتی روسی MTS امضا همکاری می کنند تا در سال آینده یک شبکه ۵G  در روسیه ایجاد کنند.

MTS نیز  بیانیه ای گفت که این قرارداد به معنای توسعه تکنولوژی های ۵G و راه اندازی آزمایشی شبکه های نسل پنجم در سال های ۲۰۱۹تا ۲۰۲۰ خواهد بود. جالب است بدانید که در جریان دیدار مسکو بین پوتین و شی، رهبر چین، همتای روس خود را "دوست نزدیک" خود خواند، خاطر نشان کرد که در شش سال گذشته نزدیک به ۳۰ بار ملاقات کرده اند.

به نظر می رسد یکی از نقاط مشترک پکن و مسکو، عدم روابط دوستان با ایالات متحده است. روابط مسکو با آمریکا پس از بحران اوکراین، جنگ در سوریه و اتهامات وارد شده به کرملین در خصوص انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ به شدت کاهش یافته است، افزون بر این چین در جنگ تجاری با واشنگتن است.بر همین اساس نیز دونالد ترامپ از ماه مه سال گذشته، شرکت های آمریکایی را از فروش تجهیزات پیشرفته به هواوی منع کرد.اکنون به نظر می رسد هواوی با این کار موفق شده به آمریکا نشان دهد متحدان دیگری نیز دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند