به گزارش تارنمای مؤسسه آمریکایی "اس اند پی گلوبال"، تیلرسون که قبل از به دست گرفتن قدرت در وزارت خارجه، به مدت یک دهه، شرکت اکسون موبیل را مدیریت می‌کرد، چهارشنبه در کنفرانس انرژی "KPMG" در هوستون گفت: چین نشان داد که تسلیم نمی‌شود. امید ندارم این کشور با این دولت(ترامپ) به توافق برسد. باید منتظر دولت بعد بود. آنها(چین) توان مدیریت مساله را دارند.

براساس این گزارش، در پی شروع تنش تجاری بین آمریکا و چین به عنوان بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا در سال ۲۰۱۸، آمریکا تصور می‌کرد با توجه به تعرفه‌های سنگین اعمال شده بر توانایی صادرات و واردات تولیدات چین، پکن فوراً خواستار امضای توافقنامه تجاری با واشنگتن می‌شود.

برخلاف تصور آمریکا توافقنامه‌ای امضا نشد و واشنگتن اکنون در چند جبهه، از جمله مکزیک درگیر مناقشات تجاری است.

جنگ تجاری آمریکا و چین از ۶ ژوئیه (۱۵ تیر) ۲۰۱۸ وارد مرحله‌ای جدید شد.

واشنگتن تهدید خود مبنی بر وضع تعرفه‌های گمرکی بر روی کالاهای ساخت چین را اجرا کرد و بر ۳۴ میلیارد دلار واردات خود از چین تعرفه گمرکی به میزان ۲۵ درصد وضع کرد.

پکن نیز در واکنش به این سیاست بازرگانی آمریکا اعلام کرد که بر واردات خود از آمریکا به همان میزان تعرفه گمرکی وضع می‌کند.

"کریستین لاگارد"، ئیس صندوق بین المللی پول دیروز (چهارشنبه) هشدار داد که جنگ تجاری آمریکا و چین احتمالاً موجب کاهش نیم درصدی رشد اقتصاد جهانی در سال آینده میلادی (۲۰۲۰) خواهد شد.

لاگارد همچنین طرح ترامپ برای اعمال تعرفه بر مکزیک را مایه نگرانی دانست.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند