گنگ شوانگ" روز سه شنبه در کنفرانس خبری روزانه در پکن افزود: اتهام عقب نشینی به چین از جانب آمریکا در مذاکرات تجاری، تحریف حقیقت و خلاف واقع است و تلاش آن کشور برای دست پیش گرفتن است.

دفتر مذاکره کننده تجاری و وزارت خزانه داری آمریکا روز یکشنبه با انتشار بیانیۀ مشترکی از انتشار کتاب سفید چین دربارۀ موضع چین در رایزنی تجاری با آمریکا ابراز تأسف و بار دیگر اتهاماتی را به چین وارد کردند، در این کتاب آمده است از مارس سال ۲۰۱۸ (اسفند ۹۶) با توجه به اصطکاک اقتصادی و تجاری چین و آمریکا که آمریکا به طور یک جانبه ایجاد کرده، چین ناچار به در پیش گرفتن تدابیر مقابله ای و دفاع قاطعانه از منافع خود و مردم کشور است.

در ادامه این کتاب آمده است: چین مایل است از طریق همکاری، اختلافات و اصطکاک اقتصادی و تجاری بین دو کشور را حل و به رسیدن به توافقی متضمِّن منافع مشترک و در چهارچوب معادلۀ برد - برد کمک کند.

این سند می افزاید: اما همکاری، اصول و رایزنی حداقلی هم دارد چین در مسائل اصولی مهم سازش نخواهد کرد چین مایل نیست جنگ تجاری برپا کند اما از آن هراسی هم ندارد و در صورت لزوم به آن پاسخ خواهد داد و این رویکرد چین هرگز تغییر نکرده است.

گنگ شوانگ در این باره گفت: چین با انتشار سند یاد شده روند رایزنی تجاری دو کشور و حقایق آن را به طور کامل تشریح کرده است.

وی تأکید کرد که رایزنی و گفت و گو راه درست حل اصطکاک اقتصادی و تجاری بین دو کشور است رسیدن به توافقنامه ای با لحاظ منافع متقابل بر اساس احترام متقابل و برابری به سود هر دو طرف و سازگار با خواست جامعۀ جهانی است افزایش تعرفۀ گمرکی نه تنها آمریکا را مجدداً با عظمت نکرده، بلکه به خود آمریکا آسیب خواهد رساند.

از آغاز مذاکرات تجاری چین و آمریکا از فوریۀ سال ۲۰۱۸ (بهمن ۹۶) به این سو، دو کشور در ۱۱ نشست دو جانبه دربارۀ اکثر مسایل مورد اختلاف به توافق رسیدند اما مذاکرات بارها به خاطر عهدشکنی آمریکا دچار فراز و نشیب شد.

ماه مارس سال ۲۰۱۸ (اسفند ۹۶) یعنی یک ماه پس از آغاز مذاکرات تجاری دو کشور، دولت آمریکا گزارش بازرسی ۳۰۱ علیه کالاهای چینی را منتشر و اعلام کرد ۲۵ درصد بر تعرفه گمرکی ۵۰ میلیارد کالای چینی می افزاید.

بر اساس این گزارش در ماه مه ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۹۷)، یعنی فقط ۱۰ روز پس از صدور بیانیۀ مشترک دو کشور مبنی بر عدم جنگ تجاری، دولت آمریکا بر خلاف این توافق، ادامۀ اجرای افزایش تعرفه گمرکی بر کالاهای چینی را اعلام کرد.

در ماه مه سال ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۹۸) آمریکا غیرمسئولانه چین را به «عقب نشینی از موضع پیشین» متهم و اعلام کرد تعرفه گمرکی بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را که قبلا به ۱۰ درصد ارتقاء داده بود، به ۲۵ درصد افزایش می دهد و مراحل افزایش تعرفه گمرکی ۳۰۰ میلیارد کالای چینی باقی مانده را آغاز می کند.

چین نیز در واکنش به این اقدامات تعرفه ای آمریکا تا کنون بر روی ۱۲۰ میلیارد دلار از کالاهای آمریکا تعرفه اعمال کرده است.

 

این مطلب برایم مفید است