محمد خدایاری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه در علم نجوم اختلاف بین لحظه مقارنه ماه و خورشید با لحظه غروب آفتاب سن هلال ماه را تعیین می‌کند، اظهار کرد: امروز دوشنبه (۱۳ خرداد) لحظه مقارنه ماه و خورشید در ساعت ۱۴ و ۳۲ دقیقه ظهر اتفاق خواهد افتاد که با توجه به اینکه لحظه غروب آفتاب ساعت ۲۰ و ۲۹ دقیقه است، لذا هلال ماه شوال شش ساعته خواهد بود که از نظر نجومی امکان رؤیت هلال ماه شش ساعته به هیچ عنوان وجود ندارد.

خدایاری با بیان اینکه حداقل زمان اختلاف بین لحظه مقارنه ماه و خورشید با لحظه غروب آفتاب باید بین ۱۳ تا ۱۴ ساعت باشد تا ماه دیده شود، گفت: در برخی موارد گفته شده که هلال ماه ۱۲ و نیم ساعته نیز با شرایط خاصی ممکن است رؤیت شود.

رئیس انجمن نجوم استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه احتمال رؤیت هلال ماه شش ساعته به هیچ عنوان وجود ندارد، ادامه داد: با این شرایط، امروز (دوشنبه) در هیچ جای کره زمین هلال ماه دیده نخواهد شد.

خدایاری اضافه کرد: سن هلال ماه شوال فردا (سه شنبه، ۱۴ خرداد) ۳۰ ساعته خواهد بود که به راحتی قابل دیده شدن است، لذا به احتمال خیلی زیاد روز چهارشنبه (۱۵ خرداد) روز عید سعید فطر خواهد بود.

وی تاکید کرد: بعید است هلال ماه شوال غروب فردا در آسمان رؤیت نشود.

 

این مطلب برایم مفید است