نیشن گزارش داد، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پنج‌شنبه گذشته در پیامی توییتری نوشت: اگر رابرت مولر اتهاماتی علیه من داشت، آنها را مطرح می‌کرد اما هیچ اتهامی مطرح نشد!

رابرت مولر، رئیس شورای ویژه تحقیقات درباره مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، تکمیل تحقیقاتش را اعلام کرد. اما مولر به طور مشخص دونالد ترامپ را از اتهام مانع‌تراشی در روند عدالت تبرئه نکرد و تاکید داشت کنگره باید درباره ادامه تحقیقات و طرح اتهام سوء رفتار علیه رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا تصمیم بگیرد.

ترامپ همچنین تاکید دارد مولر به شدت جانبدارانه عمل کرده است و کلاً تحقیقات دو ساله او را ساختگی و پیگیری موهومات دانسته است. با این حال دستیاران خود ترامپ، پیشتر شکایات او درباره مولر را بی‌اساس دانسته بودند. همچنین تحقیقات مولر موجب شد تعدادی به جرم خود اعتراف کنند، محکوم شوند و اتهامات کیفری طرح شود.

بازرس رابرت مولر در اولین اظهاراتش درباره گزارش روسیه، صراحتاً تاکید کرد این تحقیقات دونالد ترامپ را تبرئه نکرده است. او بیست و نهم مه همچنین گفت این به کنگره بستگی دارد که ترامپ را مسوول بداند. این اظهارات موجب شد تا یک هفته سخنان بدون پشتوانه ترامپ درباره تجارت، اقتصاد، کره‌شمالی و دیگر موارد محدود شود.

ترامپ چهارشنبه درباره سخنان مولر در پایان فعالیتش به عنوان رئیس شورای ویژه گفت: شواهد کافی وجود ندارد و بنابراین در کشور ما یک فرد بیگناه شناخته می‌شود. پرونده بسته شد! متشکرم.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید هم چهارشنبه گذشته تاکید کرد: شورای ویژه، تحقیقات را کامل کرده است، دفتر او (بازرس مولر) بسته شد و پرونده هم بسته شده است. این گزارش واضح می‌کند که هیچ همدستی و هیچ توطئه‌ای در کار نبوده است و وزارت دادگستری تایید کرد مانع‌تراشی رخ نداده است. رئیس شورای ویژه پس از دو سال به زندگی عادی باز می‌گردد و مابقی مردم هم باید همین کار را کنند.

اما حقیقت این است که بازرس مولر کاملاً ترامپ را تبرئه نکرد و نگفت که پرونده احتمالی علیه ترامپ بسته شده است. مولر گرچه اعلام کرد کار او در حال حاضر به پایان رسیده است، اما این مسوولیت را به گردن کنگره انداخت تا درباره طرح اتهامات احتمالی درباره سوء رفتار تصمیم‌گیری کند. مولر همچنین حرفی از "شواهد ناکافی" درباره جرایم مانع‌تراشی در اجرای عدالت به میان نیاورد و مشخص کرد که گزارش او در این مورد به نتیجه‌گیری نرسیده است.

مولر گفت تیم او قضاوتی درباره متهم کردن ترامپ انجام نداده است و بخشی از علت آن، بند حقوقی وزارت دادگستری است که تاکید دارد نمی‌توان علیه رئیس‌جمهوری فعلی ایالات متحده کیفرخواستی صادر کرد.

در نتیجه گزارش پر جزئیات مولر مواردی ذکر شد که ترامپ احتمالاً مرتکب مانع‌تراشی در روند عدالت شده است و مولر کنگره را مسوول کرد تا در رابطه با آن تصمیم‌گیری کند. مولر چهارشنبه پیش گفت: "اگر اطمینان داشتیم که رئیس‌جمهوری آمریکا به وضوح مرتکب هیچ جرمی نشده است، همین را می‌گفتیم." مولر با استناد به بند حقوقی وزارت دادگستری تاکید کرد: طبق قانون اساسی روندی به جز سیستم قضایی کیفری برای متهم کردن رئیس‌جمهوری فعلی به سوء رفتار نیاز است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند