دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا اخیرا در مصاحبه‌ با نشریه انگلیسی سان که در آستانه آغاز سفر سه روزه رسمی خود به بریتانیا انجام شد با اعلام حمایت از نخست وزیر شدن بوریس جانسون، وزیر امور خارجه سابق انگلیس گفت‌: من فکر می‌کنم که بوریس جانسون در این سمت عملکرد خیلی خوبی خواهد داشت و یک نخست وزیر عالی خواهد بود.

ترامپ در اظهاراتش همچنین مدعی شد، برخی از کاندیداها برای رهبری حزب محافظه‌کار بریتانیا خواستار حمایت او از آنها شده‌اند، اما وی اعلام نکرد این افراد چه کسانی هستند و به گفته او تنها کسی که توقع این حمایت را نداشته مایکل گوو، وزیر محیط زیست دولت انگلیس بوده که از مواضع ترامپ در مورد ایران انتقاد کرده است.  

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس که از پذیرش دعوت برای شرکت در ضیافت رسمی دولت انگلیس به هنگام سفر رییس جمهور آمریکا به این کشور سر باز زده در این خصوص گفت‌: تلاش ترامپ برای تصمیم‌گیری درباره این که چه کسی نخست وزیر بعدی بریتانیا باشد، یک مداخله کاملا غیرقابل‌قبول در دموکراسی کشور ما محسوب می‌شود.

وی در بیانیه‌ای خاطر نشان کرد: نخست وزیر بعدی کشور ما نه توسط رییس جمهور آمریکا و نه همچنین از جانب ۱۰۰ هزار عضو حزب محافظه‌کار که نماینده همه نیستند بلکه باید از جانب همه مردم بریتانیا و در یک انتخابات سراسری تعیین شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ترزا می، نخست وزیر انگلیس بعد از این که در  سال جاری میلادی سه بار در تلاش برای تصویب کردن توافق بریگزیت پیشنهادی خود در پارلمان این کشور شکست خورد، اخیرا استعفایش را از رهبری حزب محافظه‌کار و به تبع آن نخست وزیری انگلیس برای تاریخ هفتم ژوئن به منظور هموار کردن راه برای انتخاب جانشینش اعلام کرد.

تاکنون ۱۲ نماینده پارلمان انگلیس گفته‌اند که در رقابت برای رسیدن به رهبری حزب محافظه‌کار شرکت می‌کنند.

این کاندیداها نهایتا از جانب قانونگذاران هم‌حزبی خود به دو کاندیدای نهایی تقلیل پیدا خواهند کرد و سپس مردم عادی عضو حزب محافظه‌کار انتخاب نهایی را خواهند داشت.

ترامپ در ژوئیه ۲۰۱۸ به هنگام آخرین سفرش به بریتانیا از بوریس جانسون تحسین کرد و گفت‌، از نظر او جانسون مهارت‌های لازم برای این که نخست وزیر بعدی انگلیس شود را دارد. کمی پیش از این  اظهار حمایت رییس جمهور آمریکا، جانسون در اعتراض به عملکرد ترزا می در به نتیجه‌ رساندن بریگزیت استعفا کرده بود.

جانسون پیش از این گفته بود حاضر است بریتانیا را بدون یک توافق در تاریخ ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج کند و تاکنون درباره حمایت‌های اخیر ترامپ از خود اظهار نظری نکرده است.

جرمی کوربین به نوبه خود متهم شده است که مواضع حزبش در قبال بریگزیت را با عدم اعلام حمایت صریح از برگزاری یک همه‌پرسی دوم بریگزیت شفاف‌سازی نمی‌کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند