به گزارش رویترز، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز پنج‌شنبه در تماس تلفنی با خبرنگاران با پیش گرفتن راه گروه ب برای جنگ افروزی با ایران در ادعاهایی اظهار کرد که در صورت حمله ایران به منافع آمریکایی، واشنگتن با نیروی نظامی پاسخ خواهد داد.

این در حالی است که سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان چندی پیش در خصوص تلاش‌های تیم ب و سایر آشوب گران برای جنگ‌افروزی گفته بود: آقای بولتون و سایر جنگ طلبان و آشوب طلبان باید بدانند که صبر راهبردی، هوشیاری بالا و آمادگی کامل دفاعی جمهوری اسلامی ایران که برخاسته از اراده ملتی بزرگ و مقاوم است، مانع تحقق خواسته‌های شوم آن‌ها برای برای ایجاد هرج و مرج در منطقه خواهد شد.

هوک همچنین در ادامه مدعی شد که تغییر موقعیت منابع نظامی آمریکایی، تأثیر بازدارندگی مطلوب را بر محاسبات نظام ایران گذاشته است.

وی مدعی شد که آمریکا برای لطمه زدن به آنچه که "سیاست‌های مخرب تهران در منطقه" می خواند، به فشار حداکثری خود بر ایران ادامه خواهد داد.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در خصوص احتمال صادرات نفت جمهوری اسلامی به چنین و هند در مقادیر کم مدعی شد که دیگر هیچ‌گونه معافیتی برای صادرات نفت ایران در نظر گرفته نمی‌شود.

وی ادعا کرد که خریداران نفت ایران با تحریم‌های آمریکا مواجه خواهند شد.

خبرگزاری آر تی با پرداختن به بخش دیگری از صحبت‌های برایان هوک، به نقل از وی مدعی شده که آمریکا برای اعمال تحریم‌ها علیه سازوکار ویژه اروپا برای تجارت با ایران موسوم به اینستکس آماده است.

برایان هوک گفت: اگر این مکانیسم آغاز به کار کند، آماده‌ایم تا هرگونه فعالیت در تضاد با محدودیت‌ها را تحریم کنیم.

نماینده ویژه آمریکا در ایران همچنین در پایان، تردید خود را نسبت به راه‌اندازی مکانیزمی مشابه از سوی ایرانیان برای اطمینان حاصل کردن از برقراری مبادلات ابراز کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند