به گزارش بی بی سی بر اساس این گزارش‌ها ابتدا قرار بوده است که این ناو جنگی را جابه جا کنند تا در دیدرس نباشد اما بعدا تصمیم گرفته شد که روی نام مک کین پوشانده شود.

5200335

آقای ترامپ صدور چنین دستوری را رد کرد و در توییتی نوشت که درباره این کشتی "هیچ چیزی به او گفته نشده است."

اما ساعاتی بعد از این توییت در جمع خبرنگاران، از چنین اقدامی حمایت کرد و گفت: "من هرگز چنین کاری نمیکنم. حالا یک نفر چون فکر میکرده که من او را دوست ندارم این کار را کرده. خب؟ اونا قصد خوبی داشتند."

او بدون اشاره به اینکه این تصمیم چه کسانی بوده است افزود: "آنها فکر می‌کردند به من لطف می‌کنند چون می‌دانند من از مک کین خوشم نمی‌آید."

اکانت توییتر مرکز اطلاع رسانی نیروی دریایی آمریکا - که پنج سال است هیچ توییتی نکرده- چهارشنبه شب در توییتی نوشت که "نام یواس‌اس جان اس مک‌کین در زمان دیدار رئیس جمهوری آمریکا از بندر یوکوسوکا، محو نشده بود. نیروی دریای به این کشتی، خدمه آن و شخصی که نامش روی این کشتی گذاشته شده و میراث او افتخار می‌کند."

در این توییت اینکه چنین درخواستی از آنها شده باشد، تکذیب نشده است.

کاخ سفید هیچ واکنشی به این اخبار نشان نداده است.

به نقل از منبعی در نیروی دریایی آمریکا که نامش فاش نشده، روزنامه‌های وال استریت ژورنال، نیویورک تایمز و واشنگتن‌پست و خبرگزاری رویترز، همه گزارش دادند که کاخ سفید خواسته که در هنگام بازدید آقای ترامپ نام مک کین را بپوشانند.

روزنامه وال استریت ژورنال، که اولین بار این خبر را منتشر کرد به ایمیلی اشاره کرده است که در آن از مسئولان نیروی دریایی خواسته شده که نام این ناو را "از دیدرس پنهان کنند."

جان مک‌کین، از چهره‌های بانفوذ جمهوری‌خواه آمریکا بوده، که از سوی هر دو حزب آمریکا تحسین می‌شد.

5200336

در جریان جنگ ویتنام، او با دو دست و یک پای شکسته اسیر نیروهای ویتنامی شد. پس از پایان جنگ وارد صحنه سیاست شد، بیش از سی سال سناتور بود، دو بار برای رسیدن به ریاست‌جمهوری آمریکا تلاش کرد و شکست خورد. جان مک‌کین رقیب و از منتقدان دونالد ترامپ بود.

پدر و پدربزرگش هر دو ژنرال چهار ستاره نیروی دریایی بودند و هم نام او و این ناو جنگی آمریکا به یادبود هر سه آنها نام‌گذاری شده است.

حدود یک سال پیش جان مک‌کین در اثر ابتلا به بیماری سرطان درگذشت.

نیویورک تایمز حتی گزارش داده که خدمه ناو "یواس‌اس جان اس مک‌کین" که روی کلاههایشان نام مک کین ثبت شده است، برای یک تعطیلات طولانی آخر هفته به خانه فرستاده شدند و از خدمه یک ناو دیگر استفاده شده است.

این روزنامه نوشته که حتی وقتی گروهی از آنها قصد گوش دادن به سخنرانی ترامپ را داشتند، جلوی آنها گرفته شد.

اما پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا به خبرنگاران گفت که از این ماجرا کاملا بی اطلاع بوده است و افزود: "اولین بار درباره این مساله امروز صبح در روزنامه ها خواندم."

نیروی دریایی هم اعلام کرده است که مرخص کردن خدمه هیچ ارتباطی به این مسائل نداشته است.

مگان مک کین، دختر سناتور مک‌کین در واکنش به این گزارش‌ها توییت کرده است: "ترامپ یک بچه است که همیشه از عظمت زندگی فوق‌العاده پدر من هراس دارد. به من مدام انتقاد می‌شود که چقدر درباره پدرم حرف می‌زنم اما ۹ ماه از مرگ او گذشته، ترامپ نمی‌خواهد بگذارد، او قرین آرامش شود. برای همین باید به حمایت او برخیزم. این غم و اندور مرا غیرقابل تحمل می‌کند."

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند