در بیانیه کاخ الیزه آمده است: امانوئل مکرون و دونالد ترامپ روسای جمهوری فرانسه و آمریکا قرار است هفته آینده در شهر ساحلی نورماندی با یکدیگردیدار و  گفت و گو کنند.

این دیدار روز ۱۶ خرداد ماه جاری به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد ورود سربازان آمریکا و متحدان این کشور به سواحل نورماندی فرانسه علیه ارتش آلمان نازی برگزار می شود.

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، دیدار میان روسای جمهوری فرانسه و آمریکا، دو ساعت به طول خواهد انجامید و موضوع ایران و تحریم های اقتصادی آمریکا علیه این کشور، مهمترین محور این نشست خواهد بود.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرده است، پاریس از آمریکا خواهد خواست که به راهبرد فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی ایران، یک گزینه تشویقی نیز اضافه شود. 

دولت آمریکا به سازوکار مبادله پایاپای میان اروپا و ایران، موسوم به "اینستکس"، با بدگمانی نگاه می‌کند.

 دولت های اروپایی به ویژه فرانسه، انگلیس  و آلمان همواره تاکید کرده اند که قصد دارند این سازوکار را به اجرا گذاشته و توسعه دهند. با این حال، بیش از یک سال پس از خروج آمریکا از برجام و تحریم های حداکثری این کشور علیه حکومت اسلامی ایران، "اینستکس" هنوز به اجرا درنیامده و دولت ایران آن را تأمین کننده نیازها و انتظارات خود نمی داند.  به همین دلیل ایران از روزهای اخیر، اقدام های جدیدی را مبنی بر کاهش تعهداتش در قبال برجام آغاز کرده و درصورتی که برجام نتواند خواسته های ایران را تامین کند، این کشور طبق آنچه در یکی از بندهای برجام ذکر شده، گام های جدیدتری در مسیر کاهش تعهداتش به این قرارداد بین المللی برخواهد داشت.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند