راشاتودی گزارش داد، وب سایت افشاگر ویکی لیکس در بیانیه‌ای اعلام کرد، وضعیت سلامتی جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس در جریان هفت سال زندگی در داخل سفارت اکوادور در لندن و هفت هفته حبس در زندان بلمارش به شدت وخیم شده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: تصمیم مقامات زندان بلمارش برای انتقال آسانژ به بیمارستان نیز بر همین مساله تأکید دارد. آسانژ به شدت وزن کم کرده و به سختی قادر است تا با وکیل سوئدی‌اش صحبت کند.

وکیل آسانژ به خبرنگاران گفت که وضعیت سلامتی آسانژ در روز جمعه به قدری بد و وخیم بود که نمی‌شد با او گفت‌وگوی عادی داشت.

سوئد درخواست وکیل آسانژ برای به تعویق انداختن جلسات دادگاهی استرداد موکلش را رد کرده، اگرچه آسانژ هرگز متهم به هیچ چیزی نشده است. بازرسان سوئدی هرگز با آسانژ درباره ادعای تعرض جنسی، مصاحبه نکرده‌اند؛ ادعایی که بیشتر یک بهانه برای استرداد وی به آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی محسوب می‌شد و سبب شد که آسانژ در سفارت اکوادور در لندن پناهنده شود.

اولین جلسه رسیدگی به درخواست واشنگتن برای استرداد آسانژ برای امروز (پنج‌شنبه) برنامه‌ریزی شده است. آمریکا آسانژ را به ۱۸ فقره جرم تحت قانون جاسوسی متهم کرده که می‌تواند ۱۷۵ سال حبس برای وی به همراه داشته باشد.

سردبیر وب سایت ویکی‌لیکس گفت: پرونده جولیان آسانژ از اهمیت تاریخی بسیاری برخوردار است. این پرونده به عنوان بدترین حمله به آزادی مطبوعاتی در عصر ما در خاطرها باقی خواهد ماند.

وی همچنین از تمامی مردم سراسر جهان خواست تا با سیاستمداران، دادگاه‌ها، پلیس و زندان‌هایی که بد رفتاری می‌کنند مخالفت کنند تا این لکه ننگ را از تاریخ بزدایند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند