اسپوتنیک گزارش داد، دالای لاما، رهبر معنوی بودایی‌های تبت با اشاره به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت‌: ترامپ رهبر یک ملت بزرگ بوده و مسؤولیت بزرگی برعهده دارد. من فکر می‌کنم این رهبر باید به منافع بلندمدت و چشم اندازهای دور فکر کند. این مساله مهم است. او نباید تنها بر منافع زودگذر و کوتاه مدت متمرکز شود.

وی ادامه‌ داد: واشنگتن به نزدیکترین متحد خاورمیانه‌اش یعنی عربستان سعودی سلاح می‌فروشد. البته، من حقی برای انتقاد ندارم اما او میلیاردها دلار سلاح به عربستان سعودی می‌فروشد. من فکر می‌کنم که این اقدام اشتباه است. همچنین او از توافق اقلیمی پاریس خارج شد که این اقدام تاسف برانگیز است.

دالای لاما در بخش دیگری از اظهاراتش گفت‌: نظام سلطنتی به عنوان یک سیستم سیاسی منسوخ شده است. تنها دموکراسی سیستم قابل قبول در جهان امروز است. امروز زمان دموکراسی است. اتحادیه اروپا می‌تواند مثالی برای این سیستم باشد. در قرن گذشته اعضای این اتحادیه با یکدیگر در جنگ بوده و یکدیگر را کشتند اما بعد از جنگ جهانی دوم همه کشورها حتی فرانسه و آلمان درک کردند که در حال‌ حاضر باید به یک منفعت مشترک فکر کنند نه منفعت آلمان و یا منفعت فرانسه.

وی ادامه‌ داد: این رویکرد واقع گراست. بر این اساس اتحادیه اروپا شکل گرفت و دیگر هیچ کشتاری رخ نداد.

دالای لاما در ادامه اظهاراتش افزود: روسیه یک کشور بزرگ و پلی میان آسیا و اروپاست. فکر می‌کنم روسیه می‌تواند کمک‌های قابل توجهی برای ارتقای صلح انجام دهد. ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه توجه بسیاری به مسائل در جاهای مختلف جهان دارد. پوتین باید بسیار با دقت فکر کند و تمام جوانب و منافع بلند مدت را مدنظر قرار دهد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند