وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری آمریکایی در روز سه‌شنبه به توانمندی نظامی چین اعتراف کرد.

 «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با «فاکس نیوز» مدعی شد که چین فناوری‌های دفاعی را از آمریکا سرقت کرده است.

 وزیر خارجه آمریکا گفت: «ما شاهدیم که آن‌ها نه تنها در زمینه کمیت سلاح‌ها بلکه از لحاظ مهلک بودن، قابلیت‌ها و ظرفیت‌ها تسلیحاتی خود را به طور قابل توجهی تقویت کرده‌اند.»

پمپئو افزود، کشتی‌های چینی اینک در مکان‌هایی تردد می‌کنند که قبلا به آنجا نمی‌رفتند یا هواپیماهای آن‌ها نسبت به قبل پروازهای گسترده‌تر را انجام می‌دهند و این یک «خطر واقعی» است.

وی با دفاع از حضور نظامی آمریکا در منطقه و دریای چین جنوبی مدعی شد که حضور نظامی آمریکا در منطقه برای رشد اقتصادی  این کشور بسیار مهم است.

دریای چین جنوبی و جزایر«اسپراتلی» از مناطق مورد اختلاف پکن با واشنگتن و تایوان به شمار می‌رود. این جزایر دارای منابع غنی نفت و گاز هستند. چین در این منطقه حضور دائمی دارد و به شدت مخالف حضور نظامی آمریکا و متحدان این کشور در منطقه است.

 بر اساس این گزارش، بودجه نظامی چین با رشد فزاینده‌ای مواجه شد و با افزایش دو برابری در سال ۲۰۱۸ به مبلغ ۲۵۰ میلیارد دلار رسید و

یک ژنرال چهارستاره بازنشسته آمریکایی نیز روز گذشته با ستایش از توانمندی نظامی چین اذعان داشت که ارتش  این کشور به اندازه کافی قدرت دارد تا جایگزین آمریکا شود.

ژنرال «جک کین» که پیشتر معاون رئیس ستاد ارتش آمریکا بود، در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس نیوز درباره توانمندی‌های چین اظهار داشت: «آن‌ها به سرعت به عنوان یکی از بزرگترین ارتش‌های جهان در حال رشد هستند و از لحاظ فناوری نیز به اندازه آمریکا توانایی دارند.»

این مقام نظامی سابق آمریکایی در ادامه گفت، چینی‌ها در موارد بسیاری به ما رسیده‌ و ممکن است به عنوان قدرت جهانی جایگزین آمریکا شوند.

وی در توضیح خود افزود که «ارتش» و «اقتصاد» چین به این کشور در این مسیر کمک می‌کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند