سایت عربی ۲۱ در گزارش خود آورده است: علاوه بر استقرار گروه تروریستی موسوم به "هیئت تحریر الشام" (جبهه النصره) در شمال سوریه در سایه عملیات نظامی گسترده جاری ارتش سوریه در حومه استان های حماه و ادلب این کشور، گروه مسلح دیگری موسوم به "جیش العزه" نیز در شمال این کشور فعالیت می کند.

نفوذ گروه مسلح جیش العزه در حومه شمالی استان حماه است که از همان روز اول عملیات کنونی نظامی ارتش سوریه در این منطقه وارد درگیری شده است.

محل استقرار جیش العزه از حومه شمالی حماه و دشت الغالب گرفته تا حومه جنوبی استان ادلب را در برمی گیرد. این گسترده از جمله مناطق کاهش تنش در شمال سوریه محسوب می شود.

این گروه مسلح همچنین در حومه شمالی استان لاذقیه سوریه مستقر است. شمال سوریه در گذشته شاهد ادغام شماری از گروه های تروریستی و مسلح بوده است. آخرین مورد آن ادغام گروه مسلح موسوم به "جبهه الوطنیه للتحریر" با هیئت احرار الشام و گروه های مسلح موسوم به "صقور الشام" و "جیش الاحرار" و "حرکه نور الدین الزنکی" است.

این درحالی است که استان ادلب تاکنون بارها شاهد درگیری های داخلی بین گروه های مسلح و تروریستی بوده است. از جمله، مدتی هیئت تحریر الشام با هیئت احرار الشام با هم درگیر بودند.

گروه تروریستی جیش العزه از قویترین گروه های مسلح در شمال سوریه به شمار می رود و آنها از زمان آغاز عملیات ارتش سوریه درتلاش برای تقویت استحکامات خود در حومه شمالی استان ادلب از جمله از طریق حفر تونل های بزرگ بوده اند.

گروه تروریستی "حراس الدین"

گروه مسلح موسوم به "حراس الدین" اساسا در خطوط تماس با نیروهای ارتش سوریه و به طور مشخص در حومه شمالی استان حماه و کوه الترکمان در حومه لاذقیه و حومه جنوبی استان ادلب و همچنین کوه باریشا و کوه الزاویه در ریف غربی استان ادلب مستقر هستند.

شمار عناصر این گروه مسلح نزدیک به ۱۸۰۰ نفر است که اکثر آنها را اتباع شبه جزیره عرب تشکیل می دهند. به آنها "الجزروایه" اطلاق می شود. عناصر این گروه درحال حاضر در کوهستان غرب استان ادلب و کوه باریشا حضور دارند.این گروه مسلح در آوریل سال ۲۰۱۸ میلادی تشکیل شد.

گروه حراس الدین تحت فرماندهی فرمانده نظامی سابق گروه تروریستی جبهه النصره به نام سمیر حجازی معروف به ابوهمام الشامی است. اصلیت او به حومه دمشق باز می گردد. مرد شماره دو این گروه مسلح نیز سامی العریدی است که زاده سال ۱۹۷۳ در شهر امان پایتخت اردن است و دکترای حدیث از دانشکده علوم شرعی دانشگاه اردن در سال ۲۰۰۱ میلادی دارد.

شمار زیادی از گروهک های مسلح زیرمجموعه گروه مسلح حراس الدین است.اکثر این گروهک ها در گذشته در چارچوب گروه مسلح تحریر الشام فعالیت می کردند. "جیش الملاحم" و "جیش الساحل" و "جیش البادیه" و "سریه کابل" و "جند الشریعه" از جمله این گروهک ها بودند. اتباع شبه جزیره عرب و مغرب غربی حدود نیمی از ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ عضو گروه مسلح حراس الدین را تشکیل می دهند. مابقی اتباع سوری و اهل مناطق حماه و حومه شمالی آن و به طور مشخص از طیبه الامام و معرزیتا و سراقب و سرمین در حومه استان ادلب هستند.

گروه حراس الدین اولین گروه مسلح نظامی در استان ادلب است که با توافقنامه سوچی مخالفت کرد و بسیاری از سرکردگانی که از هیئت تحریر الشام خارج شدند، به این گروه پیوسته اند. از جمله آنها ابوالیقظان المصری، ابوالفتح الفرغلی، ابوالقسام، سامی العریدی و ابوخدیجه اردنی هستند که بر ادامه نبرد در استان ادلب تاکید می کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند