نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ارسال لایحه مالیات بر عواید سرمایه از سوی دولت به مجلس گفت: تصویب این لایحه ۵۰ درصد مشکلات مسکن در بحث گرانی را حل و نقدینگی سرگردان را به سمت بازار مولد هدایت می کند.

سید احسن علوی با تشریح دستور کار امروز کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: نشست امروز در محل وزارت راه و شهرسازی با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و معاون وی برگزار شد.  

وی ادامه داد: در این نشست وزیر راه و شهرسازی طرح ملی مسکن را مطرح کرد و نمودارهایی از خانواده های روستایی از سال ۹۰ به این طرف را نشان داد. نمایندگان هم نظرات خود را بیان کردند.

نماینده مردم سنندج در مجلس دهم شورای اسلامی تصریح کرد: بنده مساله مالیات بر عواید سرمایه را عنوان کرده و از وزارت راه  و شهرسازی و دولت خواستم تا این لایحه را زودتر به مجلس بفرستند. با تصویب این لایحه نقدینگی سرگردان به بخش تولید خواهد رفت و مردم در بخش بازار مولد سرمایه گذاری خواهند کرد.

وی اضافه کرد: در کشورهای پیشرفته هر فردی بیش از یک منزل مسکونی داشته باشد، تا ۴۰ درصد باید مالیات پرداخت کند اما در کشور ما چنین نیست.

علوی با بیان اینکه دولت با حمایت از انبوه سازان هم می تواند تا حدودی افزایش قیمت ها را کنترل کند، گفت: دولت به انبوه سازان زمین تحویل دهد و از آنان بخواهد برای قشر متوسط به پایین جامعه واحد مسکونی بسازد.

نماینده مردم سنندج در مجلس تصریح کرد: دولت باید تمام قد وارد این صحنه شود و از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بانک مرکزی، بانک ها بخواهد پای کار بیایند تا عرضه و تقاضا متعادل شود؛ چون وزارت راه و شهرسازی به تنهایی نمی تواند کاری انجام دهد.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: دولت ساخت یک هزار واحد مسکونی را در شهرهای اقماری شروع کرده که این کار خوبی است؛ یکی از محوری ترین کار دولت باید مسکن باشد تا هم اشتغالزایی و هم ۲۵ درصد سرمایه گذاری اقتصادی مربوط به بخش مسکن را به سمت تولید سوق دهد.

 

دولت سامانه جامع مسکن را راه اندازی کند/ بیش از سه میلیون واحد مسکونی خالی داریم

علوی ادامه داد: در جلسه امروز پیشنهاد شد دولت سامانه جامع مسکن را ایجاد و قیمت و اجاره بها را خود مشخص کند و این موضوع باید در ید قدرت دولت باشد نه دست سوداگران و دلالان.

وی  با بیان این که با این کار تعارض منافع از بین خواهد رفت و دولت قیمت مسکن هر منطقه را پیشران خواهد کرد، اظهارداشت: تا این امر ساماندهی و نظام مند نشود و دولت این تعارض منافع را از بین نبرد،   گره کور  مسکن باز نخواهد شد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی خالی داریم و هر سال هم یک میلیون واحد مسکونی نیاز است. یعنی ۵ میلیون واحد مسکونی برای متعادل سازی عرضه و تقاضا و عدم تحریک آن نیاز داریم؛ لذا دولت باید همه به ویژه بانک مرکزی را پای کار بیاورد.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند