یحیی آذرمی در جلسه کارگروه مدیریت بحران اردبیل اظهار کرد: مبارزه با آفت ملخ‌های مراکشی در اراضی شمال استان اردبیل ادامه دارد به طوری که ۳۵ هزار و ۵۰۰ هکتار از این اراضی دیدبانی شده و در ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار با بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ لیتر سم نسبت به از بین بردن این ملخ‌ها اقدام شده است.

وی با بیان اینکه تا اواسط تیرماه این مبارزه ادامه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: ۵۰ تا ۶۰ هزار هکتار از این اراضی به عنوان کانون‌های ملخ شناسایی شده که ۲۲ هزار هکتار از اراضی شمال استان با ۱۱ هزار لیتر سم آفت‌کشی خواهند شد.

 

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل حمله برخی آفت‌ها از جمله ملخ، سن و جوندگان را آسیب‌های اساسی در مزارع و اراضی زراعی اعلام کرد و گفت: شمال استان اردبیل کانون ملخ‌های مراکشی است به طوری که در دو سال اخیر به دلیل حاکم بودن زمستان معتدل در بهار شاهد زایش و تبدیل پوره‌های این ملخ‌ها بودیم و در حال حاضر با ۷ اکیپ مبارزه با این آفت به صورت شبانه‌روزی عملیاتی می‌شود.

 

آذرمی از اختصاص دیرهنگام اعتبارات مناسب برای مبارزه با این ملخ‌ها در پارس‌آباد و بیله‌سوار انتقاد کرد و گفت: انتظار داشتیم این اعتبار در فروردین ما تخصیص یابد تا امروز با چنین مشکلی در شمال استان مواجه نبودیم.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۷۰ هزار هکتار از اراضی این مناطق را حمله ملخ‌ها تهدید می‌کند که امیدواریم بتوانیم قبل از تحمیل خسارات سنگین جلوی آنها را بگیریم.

 

در ادامه این جلسه معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز در سخنانی از اختصاص ۵۲ میلیارد تومان اعتبار در قالب پرداخت خسارت به کشاورزان آسیب‌دیده از حوادث قهری خبر داد و اظهار کرد: طبق دستورالعمل وزارت جهاد کشاورزی عمده این اعتبارات از طریق بانک کشاورزی در اختیار کشاورزان اردبیل قرار گرفت.

 

محسن مصطفایی بیان کرد: در مرحله دوم تخصیص این اعتبارات سهم اردبیل ۲۵ میلیارد تومان است که در راستای امهال وام‌های کشاورزان این مبلغ از طریق بانک‌ها بین کشاورزان خسارت دیده توزیع می‌شود.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند