این درحالیست که در دو تا سه هفته اخیر قیمت  هر کیلوگرم سیب زمینی نو طبق نرخنامه میدان مرکزی میوه و تره بار تهران بین ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان و در بازار ۸۰۰۰ تومان نیز  رسیده بود.

«اسدالله کارگر» امروز (یکشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: در حال حاضر سیب زمینی نو مورد نیاز کشور از استان های جنوبی تامین می شود که بازار را به شکل کامل پوشش نداده اما با ورود سیب زمینی از گرگان قیمت این محصول بزودی متعادل می شود.

وی اظهارداشت: عدم ثبات قیمت در محصولات کشاورزی ناشی از نوسان میزان تولید در فصول مختلف، وضعیت آب و هوایی و شرایط تولید است که در نرخ گذاری این محصولات تاثیر بسزایی دارد.

در هفته های گذشته، قیمت سیب زمینی نیز به ۸۰۰۰ تومان رسیده است.

در اواخر سال ۹۷ نیز به دلیل صادرات پیاز به کشورهای همسایه بویژه عراق قیمت این محصول به ۱۳ تا ۱۵ هزارتومان نیز رسیده بود که به همین دلیل وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تنظیم بازار داخلی، صادرات سیب زمینی و پیاز را از ۱۵ فروردین ماه امسال ممنوع اعلام کرد.

سیاست وزارت جهاد کشاورزی به منظور حمایت از تولید داخلی میوه و صیفی در کشور، از سال ۱۳۹۰ سیاست ممنوعیت واردات انواع میوه بجز نارگیل، آناناس، انبه و موز را به اجرا گذاشت که تاکنون نیز تداوم یافته است.

بر اساس آمارهای موجود، سالیانه بیش از ۱۲۰ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در کشور تولید می شود که بیش از ۲۲ میلیون تن آن محصولات باغی است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند