محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (یکشنبه) در ادامه دیدارهای خود با مقامات عراقی با برخی شخصیت‌های سیاسی عراق از جمله سید عمار الحکیم رهبر جریان حکمت ملی، هادی العامری دبیرکل سازمان بدر و ایاد علاوی نخست‌وزیر اسبق عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

در دیدار ظریف و عمار الحکیم در مورد راهکارهای تقویت مناسبات فیمابین، تازه‌ترین تحولات سیاسی منطقه و تحولات مربوط به تشدید تنش بین ایالات متحده آمریکا و ایران بحث و تبادل نظر شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران عصر شنبه (4 خرداد) برای دیدار با مقامات عراقی و در ادامه رایزنی‌هایش با برخی کشورهای منطقه و آسیایی، وارد بغداد شد. 

او دیشب با «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر، «برهم صالح»‌ رئیس جمهور و «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق دیدار و امروز هم با «محمدعلی الحکیم» همتای عراقی دیدار و گفت‌‌وگو کرد و در پایان نیز نشست خبری مشترک با حضور وزرای خارجه ایران و عراق برگزار شد.

وزیر خارجه عراق در نشست خبری مشترک با ظریف و در جمع خبرنگاران گفت که سفر وزیرخارجه ایران با هدف پیگیری تفاهمات و توافقات صورت گرفته بین دو کشور از جمله مسائل مرتبط با اروند رود و ساخت شهرک‌های صنعتی و خط راه‌آهن بعلاوه بحث در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی صورت گرفته است.

وزیر خارجه عراق با بیان اینکه دو طرف در خصوص ساخت راه‌آهن و مسائل مربوط به گذرنامه بحث و رایزنی کردند تأکید کرد: «عراق با تحریم‌های آمریکا مخالف و در کنار ایران ایستاده است و تحریم‌های آمریکا سودی ندارد و ما امیدواریم که بتوانیم به عنوان میانجی بین طرفین عمل کنیم.»

محمد جواد ظریف نیز به خبرنگاران گفت که گفت‌و‌گوهای خوبی با همتای عراقی در خصوص مسائل منطقه‌ای داشته است و ایران تمایل دارد روابط متوازنی با تمامی کشورهای حوزه خلیج فارس برقرار سازد. او همچنین گفت که ایران آماده امضای پیمان عدم تعرض با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است.

او در ادامه افزود: هیچ زمانی توافق هسته‌ای را نقض نکردیم و اقدامات آمریکا با قطعنامه شورای امنیت در خصوص استفاده از زور تناقض دارد و ما با هرگونه تحرکی در راستای جنگ مقابله کرده و با قدرت و ایستادگی با آن روبه رو خواهیم شد.

ظریف از اروپایی‌ها نیز خواست تا به جای سخن گفتن در باره اینکه به توافق هسته‌ای پایبند هستند، اقدام عملی انجام دهند.

وزیر خارجه ایران طی سه هفته اخیر به روسیه، ترکمنستان، هندوستان، ژاپن، چین و پاکستان سفر کرده و درباره زیاده‌خواهی‌های آمریکا و اوضاع کنونی منطقه و مناسبات دوجانبه با مقامات این کشورها به گفت‌وگو پرداخته است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند