الجزیره نوشت: سیگورد نیوباور، محقق مسائل خاورمیانه می‌گوید: تا این لحظه هیچ شاخصی که نشان دهنده نقش میانجیگری بین ایالات متحده و ایران در راستای آرام کردن تنش میان این دو طرف باشد، وجود ندارد.

در ادامه این مطلب آمده است: نیوباور، در برنامه فراتر از خبر شبکه الجزیره تصریح کرد: نکته مثبت و خوش بینانه‌ای که در بحران ایران و آمریکا وجود دارد، ان است که دونالد ترامپ ظاهرا همان شیوه‌ای را انتخاب کرده است که در مورد بحران کره شمالی اتخاذ نمود؛ یعنی انتقاداتی را متوجه رئیس جمهور کره شمالی کرد، تا آنجا که وی مجبور به نشستن پای میز مذاکره شد.

اما اسلوب حمله و انتقاد در مورد ایران فایده‌ای ندارد؛ به این دلیل که ایران با تکیه بر فرهنگ و تمدن درخشان و عمیق خود، اهانت را نمی‌پذیرد و چنین شیوه‌ای آن را مجبور به پذیرش مذاکره دوباره با آمریکایی‌ها نمی‌کند؛ بویژه آنکه ایرانی‌ها قانع شده اند که پس از توافق هسته‌ای با دولت آمریکا در زمان اوباما، دیگر انگیزه‌ای برای مذاکره دوباره نیست.

به عقیده نیوباور، راه اصلی خروج از بحران و دوری از جنگ، در گرو موفقیت دولت‌های میانجی در مورد قانع کردن دو طرف برای آتش بش و آرام کردن اوضاع است؛ به شکلی که راه بازگشت ایران به میز مذاکره فراهم شود. آمریکایی‌ها از این جهت به دنبال مذاکره دوباره هستند که گمان می‌کنند توافق امضا شده در دوره اوباما به نفع آمریکا نیست.

نیوباور بر این باور است که پادشاهی عمان به حکم مهارتی که در زمینه میانجیگری بین ایران و آمریکا دارد، می‌تواند در این مرحله نقش میانجی را ایفا کند، همانطور که وزیر خارجه آمریکا با سلطان قابوس تماس گرفت و چند روز بعد عمان وزیر خارجه خود را به تهران فرستاد.

این پژوهشگر آمریکایی در مورد هر گونه اشتباهی از سوی دو طرف که منجر به جنگ در منطقه شود نیز هشدار داد.

با اینکه صالح المطیری، تحلیلگر سیاسی، اسلوب تعامل رهبران سیاسی ایران و آمریکا با بحران و تاکید آن‌ها بر اینکه راغب به جنگ نیستند را ستوده و خاطر نشان می‌کند: تمام این اطمینان دهی‌ها یک تاکتیک سیاسی است و هر لحظه احتمال وقوع جنگ وجود دارد؛ همانطور که در سال ۱۹۹۰ دولت آمریکا تصمیم جنگ برای آزادسازی کویت را گرفته بود و با این حال، وزیر خارجه عراق را دعوت به مذاکره می‌کرد.

المطیری تاکید می‌کند که دولت‌های خلیج فارس و اسرائیل تلاش می‌کنند آمریکا را به سمت جنگ سوق دهند، در مقابل، دیگر دولت‌های خلیج فارس می‌خواهد منطقه را از آثار جنگ دور کنند. وی در خصوص نتایج دو نشست عربی و خلیجی که عربستان دعوت به برگزاری آن نموده، خوش بین نیست و تصریح می‌کند که از سال ۲۰۰۰ به بعد، نشست‌های عربی هیچ یک به تصمیمات مهم و اثرگذاری ختم نشده است.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند