زمانی که مقامات سیاسی آمریکا از دونالد ترامپ درخواست کردند تا حمایت از ائتلاف عربستان در جنگ یمن را کاهش دهد و یا پشتیبانی تسلیحاتی از عربستان سعودی را متوقف کند او پاسخی قابل پیش‌بینی داد: اگر ما به عربستان سلاح نفروشیم چین و روسیه این کار را انجام خواهند داد.

شاید از نظر تئوریک این امر قابل باور باشد، اما در عمل این یک دورنمای دست نیافتنی است، زیرا اولا تغییر نظام تسلیحاتی از غرب به سمت چین و روسیه به خصوص در بحبوحه یک جنگ فاجعه‌بار غیر ممکن است، چرا که پشتیبانی تسلیحاتی شامل اقداماتی مانند نگهداری، تعمیر، خدمات، آموزش، مشاوره نظامی و تأمین بی وقفته قطعات است که تغییر همه این‌ها در زمانی کوتاه غیر ممکن است.

 

جنایات عربستان سعودی در یمن در سایه سکوت مجامع غربی/آمریکا شریک جنایات جنگی عربستان و امارات در جنگ یمن

 

رئیس جمهور آمریکا زمانی که قطعنامه کنگره مبنی بر توقف پشتیبانی از ائتلاف عربستان در جنگ یمن را وتو می‌کرد در اصل تمامی جنایات عربستان سعودی در یمن را نادیده می‌گرفت. در واقع کمپین بمباران یمن از سوی عربستان بدون پشتیبانی تسلیحاتی آمریکا و فروش انواع بمب‌ها دوامی نخواهد داشت و از این رو است که ترامپ چشم خود را بر روی اقداماتی مانند بمباران مدارس و بیمارستان‌ها در یمن می‌بندد.

 

بیشتر بخوانید: قتل عام یمنی‎ها برای کسب دلارهای نفتی سعودی

 

«پیتر وِزمان»، محقق ارشد در مؤسسه تحقیقاتی صلح استکهلم در این باره می‌گوید: اگر آمریکا و انگلیس دست از پشتیبانی تسلیحاتی عربستان بردارند این موضوع مشکلی بزرگ برای ریاض چه در زمینه نظامی و چه در زمینه مسائل مالی خواه بود.

 

جنایات عربستان سعودی در یمن در سایه سکوت مجامع غربی/آمریکا شریک جنایات جنگی عربستان و امارات در جنگ یمن

 

این کارشناس نظامی می‌گوید که بدون حضور کارشناسان و نیرو‌های آمریکایی و انگلیسی در عربستان، برای این کشور استفاده از تسلیحات این ۲ کشور بسیار دشوار خواهد بود.

یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در این زمینه کشتار غیرنظامیان در یمن است، مقامات عربستان سعودی و متحدان آن‌ها همواره خواسته‌ها برای کاهش تلفات غیرنظامیان در یمن را نادیده گرفته‌اند و مقامات آمریکا نیز به این موضوع اذعان کرده‌اند که عربستان و امارات تمایلی به کاهش تلفات غیرنظامیان در یمن ندارند.

 

جنایات عربستان سعودی در یمن در سایه سکوت مجامع غربی/آمریکا شریک جنایات جنگی عربستان و امارات در جنگ یمن

 

پیش از این ۲ نفر از مقامات سابق وزارت خارجه آمریکا نیز در یک جلسه استماع به این موضوع اشاره کرده‌اند که آمریکا عمیقا در حال همکاری با عربستان سعودی در راستای یافتن اهداف نظامی خود در یمن است.

 

بیشتر بخوانید: انتقاد عفو بین‎الملل از سازمان ملل به دلیل سرپوش نهادن بر جنایات عربستان در یمن 

 

جنگ یمن موجب ایجاد یک فاجعه بشری در این کشور شده است و با آنکه بسیاری از گزارش‌ها به آمار سازمان ملل در سال ۲۰۱۷ درباره میزان مرگ و میر در این کشور استناد می‌کنند، اما آمار واقعی افراد کشته شده در یمن بسیار بیشتر از ۱۰ هزار نفری است که از سوی سازمان ملل اعلام شده است.

 

جنایات عربستان سعودی در یمن در سایه سکوت مجامع غربی/آمریکا شریک جنایات جنگی عربستان و امارات در جنگ یمن

 

عربستان سعودی و امارات نه تنها مرتکبان جنایات جنگی در یمن هستند بلکه گزارش‌ها و شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند حمایت آمریکا و کشور‌های غربی از ریاض در این جنگ مانند فروش تسلیحات، گزارش‌های اطلاعاتی، کمک به شناسایی اهداف و سوخت‌گیری هوایی جنگنده‌های ائتلاف نیز بر اساس قوانین بین‌المللی، هم‌دستی این کشور‌ها در جنایات جنگی را اثبات می‌کند. این بدان معنا است که پرسنل آمریکایی نیز در این جنایات جنگی شریک هستند و باید تحت پیگرد‌های بین‌المللی قرار گیرند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند