روزنامه آلمانی "جانگه ولت" (junge welt) در شماره روز گذشته خود مطلبی را به سیاست‌های ترامپ علیه پروژه خط لوله "نورد استریم" اختصاص داد و نوشت: به گفته دونالد ترامپ، ایالات متحده آمریکا همواره تلاش می‌کند تا دوباره به کشور شماره اول جهان تبدیل شود. ترامپ همواره به طرفداران خود می‌گوید که رقبای آمریکا مانند چین و اتحادیه اروپا به طور سیستماتیک از اقتصاد آمریکا برای دستیابی به اهداف خود استفاده می‌کنند.

رئیس جمهور آمریکا در سه شنبه هفته گذشته دوباره از بازگشایی کارخانه تولید گاز مایع در ایالت لوئیزیانا گفت که در آن ۷ هزار نفر شهروند آمریکایی مشغول به کار می‌شوند.

در همان روز سناتورهای کنگره آمریکا از هر دو حزب اصلی این کشور در رابطه با تصویب لایحه‌ای جهت جریمه شرکت‌هایی که در پروژه ساخت خط لوله گاز "نورد استریم ۲" مشارکت دارند، صحبت کردند. ریچارد پری، وزیر انرژی آمریکا نیز اخیرا در طول سفر خود به اوکراین تاکید کرد که در آینده نزدیک قانون جدید در این رابطه تصویب خواهد شد.

همزمان مشاور شرکت آرتور دی.لیتل (Arthur D. Little) گزارشی با تجزیه و تحلیل ابعاد اقتصادی پروژه نورد استریم ۲ منتشر کرد که بر اساس آن مزیت اقتصادی اتحادیه اروپا از این پروژه به ۹.۹ میلیارد یورو می‌رسد که در طی آن بیش از ۱۰۰۰ شرکت طرف قرارداد و مجموعا ۵۷۵۰۰ نیروی کار فعالیت و اشتغال دارند. این آمارها نشان می‌دهد که تلاش‌ها برای ادامه این پروژه از سوی مشارکت کنندگان آن جدی است.

ترامپ سیاست شوونیستی (وطن پرستی افراطی و ستیزه جو) همراه با لفاظی‌ها، وعده‌های رفاهی و ایجاد اشتغال را دنبال می‌کند. او با اقدامات خود در خاورمیانه، ایجاد مسائلی علیه چین و با تهدیدات خود در ونزوئلا، خطر جنگ‌ها و بحران‌های جدید را افزایش می دهد. برای ترامپ بسیار مهم است که رهبری نظامی و سیاسی جهانی آمریکا را بازگرداند و این سیاست در واقع یک واکنش امپریالیستی کلاسیک برای بهبود وضعیت در آمریکا و ظهور روابط جدیدی از قدرت است.

به گزارش تسنیم، نورد استریم، پروژه خط لوله انتقال گاز از روسیه به اروپاست که تا سواحل آلمان ادامه دارد. این پروژه در واقع جایگزینی برای کاهش ذخایر دریای شمال محسوب می‌شود. واشنگتن این پروژه را تلاش روسیه جهت دور زدن اوکراین و قطع کامل درآمد این کشور از ناحیه خطوط انتقال انرژی می‌داند و با این اعلام این مواضع سعی می‌کند مانع اجرای آن شود.

واشنگتن تلاش می‌کند تا کشورهای اروپایی شریک در این پروژه، به جای انتقال گاز از روسیه، گاز مایع آمریکا را خریداری کنند اما دولت آلمان این پروژه را در راستای منافع خود دانسته می‌داند و در اجرای آن مصمم است.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند