پایگاه اینترنتی روزنامه البناء نوشت: دونالد ترامپ عملا در ورطه‌ای گرفتار شده است که نه می‌تواند تهدیدهای خود را مبنی بر به صفر رساندن فروش نفت ایران و محو کردن آن از نقشه جهان عملی کند و نه می‌تواند از حرف‌های خود بازگردد از این رو از رئیس جمهور سوئیس خواست شماره تلفنش را به مقامات ایران بدهد.

بنابر این گزارش، ترامپ نخستین بار است که متوجه اشتباه بزرگ خود در برکنار کردن ژنرال مک مستر شده است؛ کسی که به حمایت از توافق هسته‌ای با ایران معروف بود، اما اکنون جان بولتونِ معروف به همسویی با اشغالگران فلسطین و حامی حمله به کره شمالی و ایران جای او را گرفته است. یک ماه بعد از این انتصاب، ترامپ در کاخ سفید خروج از توافق هسته‌ای را جشن گرفت، اما نمی‌دانست که چه اشتباهی مرتکب شده است از این رو به توصیه‌های جان بولتون گوش کرد و با چین و کره شمالی و ایران سرشاخ شد.

از سوی دیگر هموار شدن مسیر معامله قرن مستلزم همکاری صهیونیست‌ها و کشورهای مرتجع عربی و به میان آمدن دلارهای آمریکایی و دست و دلبازی عرب‌ها از طریق برگزاری کنفرانس اقتصادی بین المللی در بحرین در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن برای سرمایه گذاری در غزه و کرانه باختری است! بخش نخست محتوای معامله قرن در جهت جایگزینی اقتصادی بجای جنگ نظامی و هدف نهایی از آن از بین بردن آرمان فلسطین است.

از سوی دیگر ترامپ وقتی جان بولتون وی را به اتخاذ موضعی سرسختانه در حمایت از اقدام خوان گوایدو (سردسته مخالفان ونزوئلا) ترغیب کرد، نزدیک بود از شدت خشم منفجر شود؛ اقدامی که باعث شد چهره آمریکا در کشوری نزدیک به سواحلش لگدمال شود. او هنوز فراموش نکرده است که دوستش بولتون برخلاف نظرش، او را به نگه داشتن نیروهای آمریکایی در صحرای سوریه توصیه کرد و این امر هنوز تا به امروز معلق است.

اما پایان این تنش در منطقه چگونه خواهد بود و این نمایش چگونه پایان خواهد یافت. حسین امیر عبداللهیان، مدیرکل امور بین‌الملل پارلمان ایران در گفتگو با خبرنگار سی ان ان گفت: آمریکا از چهل سال قبل تاکنون ما را تهدید می‌کند و ما ثابت قدم هستیم. از ناوهایش نمی‌ترسیم و وقتی به سواحل ما نزدیک می‌شود خوشحال می‌شویم. مشکل ترامپ این است که تاریخ ما را نمی‌شناسد.

این خبرنگار از عبداللهیان پرسید که چرا با ترامپ گفتگو نمی‌کنید. وی در پاسخ گفت: او می‌خواهد با لحن تهدید پیش بیاید و ما این را نمی‌پذیریم. هر زمان خواست گفت و گوی آرام و موضوعی داشته باشد می‌تواند به توافق هسته‌ای بازگردد و تداوم آن را در زمان رئیس جمهور آینده آمریکا نیز تضمین کند، اما اگر به گفتگو با ما تحت فشار و تهدید اصرار داشته باشد رئیس جمهوری دیوانه است.

 

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند