این شبکه خبری درگزارش روز سه شنبه خود نوشت: هیلاری کلینتون روز دوشنبه اشاره کرد که ایالات متحده باید بیشتر از رویکرد دیپلماسی در مقابل ایران استفاده کند.

وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در پاسخ به پرسشی درباره ایران و نحوه مدیریت مسائل و اوضاع مرتبط با آن از سوی ترامپ گفت: می‌دانید که «وینستون چرچیل» (نخست وزیر پیشین بریتانیا در دوران جنگ جهانی دوم) جمله مشهوری دارد که می‌گوید مذاکره همیشه بهتر از جنگ است.

فاکس نیوز نوشت: کلینتون به طور ویژه اشاره‌ای به ترامپ نکرد، اما اظهارات او در حالی مطرح شده که ترامپ ظاهرا ایران را به دلیل (به اصطلاح) اقدامات تحریک آمیزش تهدید کرده است.

ترامپ روز یکشنبه در پیامی توئیتری نوشت: اگر ایران به دنبال جنگ است این پایان رسمی این کشور خواهد بود. هرگز دیگر ایالات متحده را تهدید نکنید.

فاکس نیوز نوشت: تصمیم سال ۲۰۱۸ ترامپ در خارج کردن کشورش از توافق هسته‌ای ایران، انتقاد‌هایی را از جمله از سوی کلینتون برانگیخت.

هیلاری کلینتون در ماه مه ۲۰۱۸ گفت: خارج کردن آمریکا از توافق هسته‌ای ایران یک اشتباه بزرگ است. این امر امنیت و اعتماد به آمریکا را کاهش می‌دهد.

کلینتون که در مراسم یادبود «الن تاسچر» معاون کنترل تسلیحاتی وزارت امور خارجه در دوران حضورش در این وزارتخانه سخن می‌گفت، افزود: ما در مذاکره با ایران بر روی برنامه هسته‌ای این کشور یک سرپوش گذاشتیم.

کلینتون در اظهاراتی که ظاهرا اشاره به تلاش‌های او در دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور پیشین امریکا اشاره داشت، افزود: این اقدامی است که ما باید همچنان انجام دهیم.

فاکس نیوز نوشت: هر چند ترامپ تهدید به اقدام نظامی کرده است، در عین حال از ایرانی‌ها خواسته برای مذاکره درباره برنامه هسته‌ای این کشور به میز مذاکره بازگردند. بعد از تهدید‌های ترامپ، ایران اعلام کرد که تولید اورانیوم غنی شده خود را چهاربرابر کرده است، اما تولید اورانیوم را پایین‌تر از سطح تعیین شده در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ حفظ خواهد کرد.

پیشتر روزنامه واشنگتن پست به نقل از چند مقام آمریکایی گزارش داده بود که ترامپ از مشاوران ارشدی که به نظر وی ایالات متحده را به سوی تقابل با ایران می‌برند ناراضی و ناامید شده و او به دنبال گفت: وگو با ایران است.

آمریکا مدعی است که اطلاعاتی در خصوص آنچه تهدید ایران می‌خواند، در دست دارد. مقام‌های آمریکایی و اروپایی گفته اند که با هم اختلافاتی در این زمینه دارند.

واشنگتن پست به نقل از ۱۰ دیپلمات و مقام‌های ۷ کشور اروپایی نوشت که اطلاعات آمریکا رهبران اروپا را متقاعد نکرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند