بر اساس قانون، خودروهای صفر کیلومتر برای فروش و خروج از کارخانه باید دارای بیمه نامه شخص ثالث باشند و نیروی انتظامی اجازه پلاک گذاری خودروهای فاقد بیمه نامه شخص ثالث را نمی دهد.

شرکت خودروسازی سایپا پیش از این، برای رفع این مشکل از شرکت های بیمه درخواست کرد تا با ایجاد ساز و کاری، خودروهای این شرکت را بیمه شخص ثالث کنند تا این شرکت پس از اخذ هزینه حق بیمه نامه شخص ثالث از مردم، پول آن را به بیمه ها بپردازد.

اما با وجود اینکه سایپا به اخذ کامل حق بیمه از خریداران خودرو اقدام کرده و شرکت های بیمه نیز به ارائه بیمه نامه شخص ثالث اقدام کرده اند، اما این خودروساز از پرداخت پول حق بیمه شخص ثالث که از مردم دریافت کرده به شرکت های بیمه خوددداری کرده است.

خودداری سایپا از عمل به تعهدات بیمه ای خود باعث بدهی بیش از هزار میلیارد تومانی به شرکت های بیمه شده است.

پیگیری خبرنگار ایرنا نشان می دهد که بدهی هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی مربوط به بدهی های سررسیده شده این شرکت خودروسازی بوده و بخش قابل توجهی از مطالبات بیمه ها از سایپا هنوز به مرحله سررسید نرسیده است.

بدهکاران بزرگ، چالش صنعت بیمه

سندیکای بیمه گران ایران امروز (سه شنبه) اعلام کرد: در آخرین جلسه شورای عمومی این سندیکا بر توافقات قبلی اعضا در خصوص نحوه وصول مطالبات از شرکت خودور سازی سایپا به عنوان بزرگترین بدهکار بیمه ای تاکید شد.

در آخرین جلسه شورای عمومی سندیکا که با حضور رئیس کل و اعضای هیات عامل بیمه مرکزی برگزار شد. سید محمد علیپور، دبیرکل سندیکا گزارشی از روند اجرای تخفیف ۲.۵ درصد توسط شرکت های عضو سندیکا و آخرین اقدامات صورت پذیرفته در خصوص وصول مطالبات از شرکت سایپا ارائه کرد.

غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی نیز با تاکید به اینکه سندیکا باید ساز و کاری طراحی کند تا شرکت‌های بیمه بتوانند مطالبات معوقه خود را وصول کنند، گفت: موضوع بدهی های معوقه، یک خسران جدی در صنعت بیمه است و شرکت هایی که با بدهکاران بزرگ صنعت پای میز قرارداد می نشینند، به این بحران دامن می زنند.

مسئولان صنعت بیمه در این نشست بر لزوم به روز رسانی مطالبات معوق، پیگیری مطالبات خود از بدهکاران بزرگ و وحدت رویه شرکت های بیمه با هماهنگی نهاد ناظر برای اخذ مطالبات از شرکت خودرو سازی سایپا تاکید داشتند.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند