با استعفای هاینتس کریستیان اشتراخه، رهبر حزب راست‌گرای آزادی و کناره‌گیری او از رهبری حزب و معاونت صدراعظم، انتخابات پارلمانی پیش از موعد در اتریش برگزار می‌شود. الکساندر فان دربلن، رئیس‌جمهوری این کشور بعد از ملاقات با سباستین کورتس، صدراعظم اتریش ماه سپتامبر را برای برگزاری انتخابات پیشنهاد داد و اعلام کرد که عرصه سیاسی اتریش برای اعاده اعتماد در داخل و خارج، نیازمند بازسازی است.

صدراعظم اتریش اعلام کرده که انتخابات تازه یک ضرورت است، نه یک خواست. قرار شده در ماه‌های باقی مانده تا انتخابات تازه، حداکثر تلاش برای ثبات سیاسی در این کشور انجام گیرد. کورتس باید به این منظور با کلیه احزاب وارد مذاکره شود.

موضوع دیدار صدراعظم و رئیس‌جمهوری اتریش، ترسیم نقشه‌راه تا زمان برگزاری انتخابات جدید بوده است. هنوز مشخص نیست که چه کسی به عنوان معاون صدراعظم، جانشین اشتراخه می‌شود. احتمال داده شده که نوربرت هوفر، معاون حزب آزادی، مسئولیت سازمانی اشتراخه را بر عهده گیرد.

روز شنبه و پس از برملا شدن رسوایی رهبر حزب آزادی، تظاهراتی در وین علیه هانس کریستیان اشتراخه و مواضع دست راستی حزبش برگزار شد. ناظران سیاسی در اتریش گفته‌اند که ممکن است وزرای وابسته به حزب آزادی با تصمیم رئیس‌جمهور از کابینه خارج شوند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند